Süper Lig’de Dört Büyük Kulübün Toplam Borcu 30 Milyar Liraya Yaklaştı

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) sunulan finansal durum raporlarına göre, 31 Ağustos 2023 tarihi itibariyle en yüksek borç yüküne sahip olan Süper Lig kulübü Galatasaray olarak belirlendi.

“Gelirler, giderleri karşılamıyor”

Borç sıralamasının ilk basamağında 9,59 milyar Türk Lirası ile Galatasaray yer alıyor. İkinci sırada ise Fenerbahçe bulunuyor, kulübün toplam borcu 8,63 milyar Türk Lirası olarak kayıtlara geçmiş durumda. Üçüncü sırada yer alan Beşiktaş’ın da toplam borcu 7,05 milyar Türk Lirası. Diğer üç kulüple karşılaştırıldığında, Trabzonspor’un borcu 4,66 milyar Türk Lirası ile daha düşük bir seviyede yer alıyor.

Kulüplerin net borç-alacak farkı

Dört büyük kulübün toplam borcu 29,93 milyar lirayı bulurken, bu borcun karşısında alacakları, ilişkili tarafların (dernekler ve bağlı şirketler) alacağı ödemeler hariç 12,45 milyar lira. Borç ve alacak farkı dikkate alındığında ise en sıkıntılı konumda bulunan takım Beşiktaş. Siyah beyazlıların 7,05 milyar liralık borcuna karşılık alacağı 1,78 milyar lira. Net borç-alacak farkı ise -5,27 milyar lira. Diğer üç kulüpte ise tablo şöyle. 

  • Galatasaray, net borç-alacak farkı -4,99 milyar lira.

  • Fenerbahçe, net borç-alacak farkı -4,26 milyar lira.

  • Trabzonspor, net borç-alacak farkı -2,68 milyar lira.

Yeni sezonda son durum

Açıklanan haziran, temmuz, ağustos bilançolarına göre, gelecek 9 ay için 11 milyar lirayı geçen kaynak ihtiyacı mevcut. Bu dönemde Fenerbahçe’de 3,4, Galatasaray’da 3,16, Beşiktaş’ta 2,17, Trabzonspor’da ise 2,21 milyar ‘açık’ bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx