Murat Yetkin: İki S-400 senaryosu

Gazeteci Murat Yetkin, ABD ile yürütülen F16 sürecinin ışığında “Türkiye S-400 almamış olsaydı şu anda F-35’ler 2019 Mart ayından beri Türk Hava Kuvvetlerine katılmış olacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin, “F-35’lerin gelmesi Türkiye’nin ne kendi SİHA’larını geliştirmesine ne MMU projesini başlatmasına ne kendi savaş gemilerinin yapımını hızlandırmasına, ne de yılan hikâyesine dönen Altay tankı projelerine engel değildi. Tam tersine hızlandırabilirdi. S-400’ler yerine Patriot koşulları uygun değilse -hala rafa kaldırılmış vaziyette bekletilen- NATO uyumlu SAMP-T sistemininteknoloji transferiyle birlikte ortak üretimi ve -şimdiye çoktan kullanılmaya başlanması- mümkün olabilirdi” görüşünü ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün, Türkiye’ye 40 adet yeni F-16 ve 79 adet modernizasyon kitinin satışını onaylayarak Kongre’ye resmî bildirimde bulundu. Eş zamanlı olarak Yunanistan’a da 40 adet F-35 satışını onayladı ve bu olası satışı da Kongre’ye bildirdi. Yetkin, Türkiye açısından S-400 senaryolarını değerlendirdiği bugünkü yazısında ayrıca, “S-400’lerimiz var, F-35’lerimiz yok ve eldeki F-16’ları güçlendirmek için dünyanın parasını vermeye hazır vaziyette, araya Yunanistan’a F-35 edindirmek suretiyle bir yandan ekonomik krizle boğuşarak ABD’den gelecek haberi bekliyoruz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyişiyle. İleride ders kitaplarında okutulacak bir örnek bu” ifadelerini kullandı.

Yetkinreport.com adresinde yer alan yazının tamamını okumak için .

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx