Londra Sifted Summit’te Avrupalı startup’lardan OPLOG’a büyük ilgi

Lojistiği teknolojiyle birleştiren, kendi robotunu üreten tek fulfillment şirketi olan ve on yıldır B2B ve e-ticaret lojistiği hizmetleriyle fark yaratan OPLOG, Avrupa’nın en prestijli startup etkinliği Londra Sifted Summit’e katıldı. OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu yaptığı konuşmayla, uluslararası startup’ların kurucularıyla deneyimlerini paylaştı. OPLOG, İngiltere İş ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Birleşik Krallık’taki İçe Dönük Yatırım ve Doğrudan Yabancı Yatırım Programı’nın da ilgisini çekerek “Unicorn” adayı seçilmişti.

B2B ve e-ticaret lojistiği (fulfillment) alanında 10 yıldır hizmet veren, İngiltere ve Amerika’da açtığı depolarıyla globalleşen, teknoloji odaklı lojistik şirketi OPLOG, yurtdışındaki çalışmalarını hızlandırıyor. 27-28 Eylül’de Ecom London’da yer alan OPLOG, 4-5 Ekim’de ise Avrupa’nın en önemli startup etkinliklerinden biri olan Sifted Summit’e katıldı. İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenen, uluslararası çıkışlı startup’ların temsil edildiği, girişimcileri yatırımcılarla bir araya getiren bu zirvede, OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu deneyimlerini uluslararası iş dünyasıyla paylaştı. Kendi robotunu üreten tek fulfillment şirketi olan OPLOG, geçen aylarda da İngiltere İş ve Ticaret Bakanlığı (DBT) tarafından oluşturulan Birleşik Krallık’taki İçe Dönük Yatırım (Inward Investment) ve Doğrudan Yabancı Yatırım Programı’nın (FDI) ilgisini çekerek “Unicorn” adayı seçilmiş ve London Tech Week kapsamında London Stock Exchange’e davet edilmişti.

Startup ekosisteminin en prestijli etkinliklerinden biri olan Sifted Summit’te ilk kez yer alan şirket, adını ünlü Türk karakterden alan ve bir tona kadar ağırlık taşıyabilen lojistik robotu TARQAN’ı tanıtırken, OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu ise konuşmacı olduğu panelde, “kuruluş değerlerine sahip çıkarak dengeli büyümek” ile ilgili deneyimlerini Avrupa ve İngiltere ağırlıklı startup’ların kurucularına aktardı. 

 

“Kuruluşların temel değerleri taklit içermemeli” 

İki günlük zirve boyunca, “Artık büyüme yerine karlılığa odaklanan Avrupa teknoloji sektöründe kurucular hangi metrikleri göz önünde bulundurmalı?”, “Misyon ve değerler konusu sürdürülebilir büyümeyle nasıl birleştirilebilir?”, “Kurucular sermaye verimliliği hakkında farklı aşamalarda nasıl düşünmeli?” başlıklı birçok konu konuşuldu. 

OPLOG Kurucu ve CEO’su Halit Develioğlu da katıldığı panelde, “kuruluş değerlerine sahip çıkarak dengeli büyümek” üzerine deneyimlerini paylaşarak, “Kuruluşların temel değerleri, o kuruluşa özel olmalı ve taklit içermemeli. Bir kurucu olarak sizin inandıklarınızın bir yansıması olmalı” diye konuştu.

10 yıldır e-ticaret sektörünün ihtiyaç duyduğu teknolojik gelişmeyi kendi yazılımları ve robotik teknolojileriyle sağlayan OPLOG’un “tech-enabled logistics/teknoloji odaklı lojistik” anlayışıyla sektörde yarattığı değişim ve dönüşüm, London Sifted Summit katılımcıları tarafından ilgiyle dinlenildi.

 

“Avrupa’da düşünce lideri olarak da yer edindik”

Sifted Summit’in katılımcısı olmalarının, OPLOG’un globalleşme yolculuğundaki önemli adımlardan biri olduğunu belirten Develioğlu, Avrupa ekosistemindeki birçok startup ve yatırımcı ile önemli görüşmeler gerçekleştirirken yabancı basının da ilgi odağı oldu. Sadece depo, teknoloji ve hizmetleriyle değil, düşünce lideri olarak da Avrupa’da yer edindiklerine dikkat çeken Develioğlu, şunları dile getirdi: 

“Startup’ların yüzde 90’ının ilk yıl itibariyle iflas ettiği bu ekosistemde dokuz yıl boyunca özkaynaklarımızla ilerlemiş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu, başarılı bir startup olduğumuzun en önemli kanıtı olmakla birlikte, 2022’de Esas Private Equity’den aldığımız yatırımla inovatif ve vizyoner bir şekilde büyümeyi sürdürüyoruz. Sifted Summit’te yer alarak bizim gibi başarılı startup’ların olduğu bir ekosistemde farklı başarı hikâyelerini dinlemek ve OPLOG’un bilinirliğinin artık Türkiye sınırlarını aştığını görmek mutluluk verici.”

 

OPLOG VE TARQAN 18-19 Ekim’de Berlin yolcusu 

OPLOG’un alanında uzman olan uluslararası çalışanlardan oluşan yurtdışı ekibinin, Ecom London ve Sifted Summit’te açtığı stantlarla tanıttığı TARQAN’a startup kurucuları ve yatırımcılar büyük ilgi gösterdi. OPLOG’un dünyada bir ilki gerçekleştirerek kendi ürettiği lojistik robotu TARQAN, depo içi verimliliği yüzde 400’e kadar çıkarırken, geleneksel depolarda karşılaşılan insan kaynaklı sipariş toplama hatalarını yüzde 99,99 azaltıyor. Toplama hızını da geleneksel depo süreçlerine kıyasla 3 kat artıran TARQAN, ürünlerin tüketicilere eksiksiz ve zamanında ulaşmasını sağlıyor.

Operasyonel zorlukları ve öngörülemeyen maliyetleri ortadan kaldırarak, müşterilerine uçtan uca görünürlük ve takip sağlayan OPLOG, 18-19 Ekim’de Berlin’de düzenlenecek olan Seamless Europe’da da hizmetlerini ve teknolojisini uluslararası iş dünyasıyla paylaşacak. Öte yandan İngiltere ve Amerika’da e-ticaret lojistiği (fulfillment) merkezleri bulunan şirket, üç kıtadaki müşteri odaklı kusursuz hizmet sunma vizyonunu yakın zamanda Almanya’da bir merkez açarak genişletecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx