Kritik TÜFE Verileri Bekleniyor! Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Kripto piyasasındaki belirsizlik Bitcoin’in dar alana sıkışıp kalmasına neden oldu. Analist Sahana Vibhute, kritik ABD TÜFE verisinin Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceğini değerlendiriyor. Kripto analisti Shayan Chowdhury ise metrikler ve teknik resimden BTC’nin geleceğini okuyor.

ABD TÜFE verisi Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Kripto piyasaları geçtiğimiz hafta sonundan bu yana dar bir aralıkta konsolide oluyor. Çünkü kriptoların çoğu yatay işlem görüyor. Bu arada, Bitcoin fiyatı birkaç haftadır sıkışıp kaldığı 30.500 dolar civarında işlem görüyor. Fiyatın işlem gördüğü aralık büyük ölçüde değişmediğinden, yükselişin kırılması olasılığı yakın. Fiyat küçük bir marj içinde işlem görmeye devam etse de, traderlar token’ın uzun vadeli beklentilerine son derece güveniyor gibi. Çünkü, yatırımcılar sürekli olarak token biriktiriyor. On-chain analiz platformu Glassnode’un verilerine göre, yatırımcılar ayda ortalama 27,1 bin BTC/ biriktirdi.

Yukarıdaki grafik, yatırımcıların yaklaşan BTC rallisine ciddi bir güven duyduğunu gösteriyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC’nin yarılanmasına yaklaşık 200 gün kaldı. Bu yüzden traderlar, yarılanma sonrası ralliye hazırlanmaya başladı. Geçmişte bu olay, BTC fiyatında büyük bir yükselişi tetikledi. Bu süreçte 12 ila 15 ay içinde yeni bir ATH oluşturmak için% 300 ila% 400’den fazla yükseldi. Bu nedenle, şimdi fiyat dar bir aralıkta sıkışıp kaldığına göre, biriktirmek için iyi bir zaman olabilir. Öte yandan, traderlar BTC varlıklarından kar da alıyor. Çünkü, zarar arzı hızla tükenirken kar arzı artıyor.

Halihazırda Bitcoin ve altcoin’lerin çoğunluğu, devasa bir fiyat hareketi olasılığı göstermeden etrafta dolaşıyor. Ayrıca, ABD TÜFE raporu 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü gelecek. Bu arada, FED’den 25 baz puanlık bir artış daha bekleniyor. Bu nedenle, TÜFE oranları çıkana kadar, BTC fiyatının herhangi bir büyük fiyat hareketi olmaksızın aynı marj içinde işlem görmesi muhtemel.

Bitcoin’in başı belada mı?

On-chain analiz firması Glassnode, kısa bir süre önce Bitcoin’in mevcut piyasa döngüsünde çok önemli bir noktada olduğunu gösteren bir analiz gerçekleştirdi. Glassnode’un yaptığı çalışma, Bitcoin’in şu anda 2021-2023 döngüsünde çok önemli bir orta nokta olan 30.000 dolar seviyesi civarında dengelendiğini gösteriyor. Bu fiyat noktasının önemi, geçmiş döngülerde tekrar tekrar test edilmesiyle vurgulanmakta ve tarihsel öneminin altı çiziyor.

Kripto topluluğu 2024 Bitcoin yarılanması hakkında sohbet ediyor. Bununla birlikte, bu yıl ufukta bir başka önemli piyasa olayı daha var. İflas eden Bitcoin borsası Mt. Gox’un kayyumu, borsanın alacaklılarına Ekim 2023’e kadar geri ödeme yapacak. Sektör gözlemcileri bu olayın yatırımcıları Bitcoin yatırımlarından uzak durmaya zorlayacağı konusunda hemfikir.

Bununla birlikte, spot ETF uygulamaları güvenlerini koruduğu için uzun vadeli boğalar sahayı terk etmedi. Çünkü, SEC’in buna her an onay vermesi olası. Framework Ventures CEO’su Vance Spencer, çok beklenen spot Bitcoin ETF’sinin daha erken olmasa da bu yılın sonuna kadar onay almasını beklediğini ifade etti. Bu gerçekleştiğinde, benzer ETF ürünlerinin yatırımcılara diğer kripto para birimlerine de maruz kalmalarını sağlayabileceğini öne sürüyor. Dolayısıyla, Bitcoin’in halving olayından önce hızla yükselen bir eğilim yaşaması mümkün.

Bitcoin fiyatı için sırada ne var?

Bitcoin, 100 günlük EMA’dan 30,1 bin dolardan destek buldu. Bu da kısa vadeli bir düzeltmeyi tetikledi. Ancak, BTC fiyatı 30.5 bin dolar seviyesinin üzerine çıktığında düzeltme yoğunlaştı. Bunu takiben, Bitcoin alım baskısında bir artış yaşadı. Ayrıca, 31 bin doların üzerine çıkarak keskin bir düşüşü tetikledi. Şu anda, fiyat 30.500 doların üzerine çıkarken boğalar tekrar bir artış deniyor. BTC, şu anda dünkü orandan %0,99’luk bir artışla 30.639 dolardan işlem görüyor.

Düşüşü önlemek için boğaların fiyatı 31.000 ila 31.500 dolar arasındaki direnç bölgesine doğru çekmesi gerekiyor. Bu bölgenin önemli bir satış baskısıyla karşı karşıya kalması mümkün. Ancak boğalar bu engeli ve 32,5 bin doları aşmayı başarırsa, Bitcoin fiyatının 40.000 dolarlık bir sonraki kilit dirence doğru yükselmesi olası. Öte yandan, fiyat düşer ve 100 günlük EMA’nın altına inerse, çok sayıda kısa vadeli boğanın karlarını kilitlemesine neden olabilir. Fiyatın daha sonra 29.600 dolara kadar düşmesi mümkün. Bu seviyenin altındaki bir düzeltme, 26.800 dolar ile dik bir konsolidasyona işaret edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx