İstanbul adayı Murat Kurum vaatlerini anlattı: Taahhüt ettiğim işleri yapamazsam bir daha aday olmam

Türkiye, genel seçimlerin harareti yeni soğumuşken yerel seçim atmosferine girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, CNN Türk ekranlarında katıldığı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu toplantısında açıkladığı vaatlerine gelen eleştirilere cevap verdi.

“İstanbulluların gündeminde olmayan konularla ilgilenmeyeceğiz.”

diyen Kurum,

“Bu anlayışı her yerde sergileyeceğiz. Biz yarı zamanlı belediyecilik yapan, boş zamanlarında belediyeye uğrayan mevcut yönetimin bizi takdir etmesini beklemiyoruz. Bizi milletimiz takdir edecektir. Bu projelerden faydalanabilir miyiz diyorlar? 31 Mart’ta devri aldığımızda tüm İstanbullular faydalanacak. Mevcut yönetim de faydalanacak. Kes-kopyala yapıştır derken. Şimdi 650 bin konut yaptı da biz mi görmedik? İki yakaya tünel yapıldı da biz mi duymadık? 100 bin sosyal konut yapıldı da biz mi duymadık? Gençlere verilen vaatler tutulda da biz duymadık mı? Her şey ortada. Yaşanan çile karmaşa ortada. Biz sadece İstanbulluların meselelerine odaklanacağız.”

ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar verdiği sözleri hep tuttuğunu hatırlataran Kurum “Şunu da iddia ediyorum; taahhüt ettiğim işleri bu dönem yapamazsam bir daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmayacağım.” ifadelerini kullandı.

İşte Kurum’ın açıklamaları;

İstanbul’da ulaşım sorunu nasıl çözülür?

Trafik süresini 64 dakikayı 39 dakikaya indireceğiz. Bilim insanlarının çalıştığı projeler üstüne bu verileri veriyoruz. Bu yakalanamaz dediğiniz zaman bunun üzerine çalışan bilim insanlarına haksızlık etmiş oluyorsunuz. Bizim ekibimiz dertliyiz, İstanbul’un sorunlarına odaklanıyoruz. 2019’da 60 km ortalama trafik hızı. 45 dakikaymış seyahat süresi de.

Raylı sistemi 5 yılda 2 katına çıkarma hedefi

Raylı sistemlerde biz ilk etapta ilk 5 yılda iki katına çıkaracağız. Çok fonksiyonlu ve detaylı şekilde en acil, en öncelikli şey ne ise onu yapacağız. Bir şeyi yapmak için liyakatli bir çalışma lazım. Belediyenin yarısı değişmiş, yarısına yenisi gelmiş. Bunu yapabilmeniz için bu kadrolar ile çalışmanız lazım. Bu işten çıkarılanların hepsi kötü müydü?

“Artık metrobüse ihtiyaç kalmayacak”

Çok fonksiyonlu detaylı düşünüyoruz. İlk yapacağımız metro hattımız Sefaköy. Burası hep trafik olan bir yer. Sefaköy’den sonraki ikinci hattımız ise Beylikdüzü Tüyap’a kadar uzanan diğer hat. Zamanla metrobüsün olduğu hattı da İstanbullulara güzel bir proje olarak armağan edeceğiz. 10. yılda artık metrobüse ihtiyaç kalmayacak.

“Verdiğim sözleri tutmazsam bir daha aday olmam”

Ben bu söylediğim sözleri tutmazsam tekrar aday olmam. Bu zamana kadar verdiğim sözleri tutan biriyim. 6 Şubat’ta depremzede kardeşlerimize söz verdiğimiz gibi, 3 ayda 180 bin konutun inşasına başladık. Biz söz verdiysek, sözünü tutan insanlar olduk. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Biz hep sözümüzü tuttuk. Biz ilk 5 yılda trafikteki yoğunluğu azaltacağımızı 10 yılda ise artık bir trafik sorunu gündem olmaktan çıkacak.

İki yakaya iki büyük tünel

Avrupa ve Anadolu yakasına iki büyük tünel projemiz var. Avrupa’ya 88, Anadolu’ya 34 kilometrelik tüneler olacak. Dolmabahçe ve Kilyos arasında 2 proje ile birlikte Büyükdere Caddesi’ndeki sıkıntıyı aktarıyoruz, yükünü azaltıyoruz. Buradaki eziyete katlanmak zorunda bırakmıyoruz. Bir örümcek ağı gibi bu tünelleri birbirine bağlıyoruz. Bu projelerin hepsi bizim için hayati öneme sahip. Bu Kilyos Sarıyer’deki tüneli iptal ettiler, durdurdular. Yaptığımız işi bile devam ettiremediler. Yenisahra-Bostancı etabı var. Alternatif bir yol olacak. Kadıköy’den vatandaşlarımız Bostancı sahiline ulaşabilecek.

2034 yılında Anadolu Yakasında yapacağız bir hat bu. Hafta sonları buraya gitmek bir çileye dönüyor. Sahil yoluna alternatif bir tüneli Üsküdar’dan Çubuklu’ya E-5 ve TEM’e alternatif olarak yapıyor olacağız. 5 yılda 47,5 km tünel yapacağız.

“İstanbul’un nüfusunun artmasını istemiyoruz”

Biz İstanbul’un nüfusunun daha fazla artmasını istemiyoruz. Marmara bütününde biz bu konuyu ele alacağız. İstanbul’un nüfusu sabit kalsın istiyoruz. Ancak turist daha çok gelsin, rahat etsin istiyoruz. İstanbul’u turizmin, ekonominin merkezi olan, okuyan gençlerimizin huzurlu hissettiği bir şehir olsun istiyoruz. İstanbul’dan memleketine dönmek isteyen büyüklerimiz var ise örneğin, onları da teşvik edecek projeler üreteceğiz.

5 yılda 250 bin araçlık otopark

5 yılda 250 bin araçlık otopark yapacağız. Otopark sorununu çözmek de çok önemli. Üstü park, altı otopark alanları yapacağız. Depremde toplanma alanları eksik. Bizim ekibimizde daha önce bu işleri yapmış, İstanbulu bilen ekiplerle çalışıyoruz. Bir veri sunarken bu bilim insanlarının çalışmaları sonucu sunuyoruz. Nerede ihtiyaç var, nereye otopark yapılabilir. Tespitler yapılmış, saha analizleri yapılmış, bu projeler böyle hazırlandı.

Birçok uygulama var bunları tek uygulamaya geçeceğiz. Özel, kamu belediye. Tek çatı altında otoparkını bu navigasyon üzerinden bakacaksınız, o otoparkı rezerve edeceksiniz örneğin. Dijital şehir uygulamalarını her yerde yaygınlaştırmak istiyoruz. Birçok hizmeti tek uygulamda veriyor olacağız. İnsanlar evlerinin önüne araçlarını park ediyorlar, Mevcut yönetim oradan bile para alıyor. İspark otopark ücretlerinde yüzde 25 indirim yapacağız.

Taksi soruna çözüm getirilecek

İstanbulda kayıtlı 19 bin taksi var. Beceriksiz yönetim anlayışı ile esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getirdi. Bir kere sorunun niye olduğunu anlamak lazım. Bizim bu sorunu çözmek için veriye dayalı konuşmamız lazım. Taksici mesela diyor ki evinin önünden neden almıyorsun dediğinizde. Bizim önce sahadaki sorunu tespit etmemiz lazım. Sen yol yapmazsan, toplu taşımada yapılması gerekeni yapmazsan trafik olacak. Hepsi birbiri ile bağlantılı. Tek merkezden tüm uygulamaları yönetiyor olacağız.

Şu an Uber hizmeti alacaksınız örneğin başka bir uygulamadan, İBB’den bir hizmet alacaksınız başka bir uygulamadan. Bunların hepsini tek çatı altına toplayacağız. Bu uygulama ile verileri de denetleyeceğiz.

Her yıl 100 metrobüs, 250 yeni otobüs kazandırılacak

Konfor ve güveni artırmak için her yıl araçlarımızı yenileyeceğiz. Her yıl düzenli olarak bu araçları İstanbulumuza kazandıracağız. Her yıl 100 metrobüs, 250 yeni otobüsü halkımıza kazandıracağız. Silivri’ye metrobüsü götüreceğiz. Şehrin çeperindeki imkanları artıracağımız projeleri ortaya koyacağız.

İstanbul depreme hazır olacak

İstanbul bir deprem şehri. Burada bulunan 600 bin konut acil dönüşmesi gereken konutlar. Siz soruna karşı duyarsız kalmaz ve bir irade ortaya koyarsanız gereğini yaparsınız. Biz diyoruz ki 650 bin konutu 5 yılda yenileyelim. Kiptaş ile 300 bin konut yapacağız. Yarısı bizden kampanyası ile. 250 bin konutumuzu da yerinde dönüştüreceğiz. Buna ilaveten 100 bin sosyal konut yapıyoruz. Bunları uygun bedeller ile kiralacağız. İstanbul’un ayakta kalması lazım.

650 bin konutun yapımı nasıl olacak?

Bakanlık sürecimiz de zaten biz olaylara İstanbul’a hakimiz. Biz ekibimiz ile de çalıştık, aday olmasak da aday olacak arkadaşlarımıza verecektik bu projeleri. Başarı detayda saklıdır. Ben en sorunlu mahallelere giderim, o sıcaklığı da ikili ilişkilerde kuruyorum.

Mevcut belediyenin bütçeleri ile ilgili bir tablomuz var. İstanbul’un kaynağı her yere yeter. Öylesine zengin bir şehir ki tüm Türkiye’ye yeter. Toplam gelir 18 milyarmış 2018’de belediyenin. 2023’te ise toplam gelir 104 milyarmış. Siz bir kere iş yapmak istiyorsanız öz gelirinizi artırmak zorundasınız. İstanbul gerçekten kıymetli bir şehir. Biz mevcut gelirimizi 2 kat artıracağız.

115 bin konut yapacağız dediler, yüzde 5’ini yaptılar. Ben sözünü tutan bir kişi olarak diyorum ki 5 yılda 650 bin konut yapacağız. Biz 39 ilçeye de gidip el ele verip, tek bir riskli yapı kalmayana kadar İstanbul’u afetlere karşı dirençli hale getireceğiz. Bizim istediğimiz tek bir vatandaşımız acı çekmesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx