İran’dan Gerilimi Tırmandıracak Açıklama: Herkes Safını Belirlesin!

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde konuştu.

Reisi, “Bugün İslam dünyasının en önemli meselelerinden biri hakkında tarihi bir karar almak için toplandık. Bugün eyleme geçme günüdür. Bugün Mescid-i Aksa’yı savunma günüdür” ifadelerini kullandı.

İsrail’in “yıllardır açık hava hapishanesine çevirdiği” Gazze’ye saldırılarında yasaklı silahlar kullandığını ve özellikle kadın ve çocukları hedef aldığına dikkati çeken Reisi, Gazze’deki savaşın “onur eksenine karşı kötülük ekseni” arasında olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“İSLAM ÜLKELERİ EYLEME GEÇMELİ”

İran Cumhurbaşkanı, İsrail’in saldırılarının durdurulması için yükselen ateşkes çağrılarını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) veto eden ABD yönetiminin, tüm uluslararası kuruluşların etkinliğini geçersiz kıldığını ancak İslam ülkelerinin eyleme geçmesi gerektiğini ifade etti.

Reisi, “Bugün herkesin safını belirlemesi gerekiyor. Gazze için artık konuşma değil eylem gerekiyor” dedi.

“İNSANİ ARA GİBİ SAPKIN KAVRAMLAR…”

Ateşkes yerine “çatışmalara insani ara” kavramını ortaya çıkmasına değinen Reisi, şöyle konuştu:

“Siyonist rejim ve destekçilerinin ‘insani ara’ gibi sapkın kavramlar öne sürerek kamuoyu baskısından kaçmaya ve daha fazla suç işlemek için taktiksel duraklamalar oluşturmalarına izin verilmemelidir. ABD’yi ve Siyonist düşmanı öldürme makinesinin derhal durdurulmasını kabul etmeye zorlamak için tüm araçlar harekete geçirilmelidir.”

“AMAÇ SOYKIRIM”

ABD’nin bölgeye güç göndererek İsrail adına fiili olarak savaşa dahil olduğunu söyleyen Reisi, Washington yönetiminin İsrail’in işlediği savaş suçlarının ortağı olduğunu söyledi.

İsrail’in Gazze’ye başlattığı topyekûn saldırıların amacının soykırım olduğunu vurgulayan Reisi, bu saldırılara karşı ülkesinin önerilerini dile getirdi.

İlk olarak Gazze’deki saldırıların derhal durdurulmasının sağlanması gerektiğini belirten Reisi, ikinci adımda ise Mısır’ın işbirliğiyle Refah Sınır Kapısının derhal ve koşulsuz olarak yeniden açılmasının aciliyetini vurguladı.

İsrail’e karşı tam kapsamlı boykot çağrısında bulunan Reisi, “İslam ülkeleri, Siyonist rejimle özellikle enerji alanında her türlü siyasi ve ekonomik ilişkisini derhal sonlandırmalıdır” dedi.

“İSRAİL ORDUSU TERÖRİST ÖRGÜT İLAN EDİLMELİ”

İran Cumhurbaşkanı Reisi, İsrail güçlerinin Gazze’den çıkarılması gerektiğini belirterek, “Siyonist rejimin savaş suçları devam eder ve ABD yönetimi bu eşit olmayan savaşı sürdürürse İslam ülkeleri, Filistin halkını silahlandırmalı ve İsrail ordusunu terörist örgüt ilan etmelidir” diye konuştu.

“TEK ÇÖZÜM DİRENİŞ”

Reisi, “İsrail’le yüzleşmeliyiz ve tek çözüm direniştir” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçları konusunda uluslararası mahkeme kurulmasının da gereğini vurgulayan Reisi, Tel Aviv yönetiminin denetim dışındaki nükleer silahlarının da derhal uluslararası denetime açılması gerektiğini belirtti.

Reisi, İsrail sorununun tek çözümünün ise “denizden nehre kadar bir Filistin devletinin kurulması” olduğunu ve bunun da Filistin’de Müslüman, Hristiyan ve Yahudi halkların katılımıyla düzenlenecek referandumla gerçekleşebileceğini ifade etti.

İsrail’in Filistin halkını tehcir girişimlerine de değinen Reisi, “İran, Filistin direnişini bir kurtuluş hareketi olarak görüyor ve Gazzelilerin yerinden edilmesini ve tehciri, saldırganlığın devamı ve savaş suçu kabul ediyor” diye konuştu.

SELMAN İLE İLK KEZ GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Reisi ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ilk kez Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi.

Reisi ile Bin Selman arasındaki görüşme, İran ve Suudi Arabistan devlet başkanları arasında 11 yıl aradan sonra gerçekleşen ilk yüz yüze görüşme oldu.

İkili ilişkilerin ve bölgesel iş birliğinin geliştirilmesinin ele alındığı görüşmede iki lider, bu konuların daha sonra ayrıntılı olarak görüşülmesi konusunda mutabakata vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx