İETT Genel Müdürü’nden “toplu ulaşımdaki akaryakıt vergisi” isyanı

Akaryakıta gelen zamlara dikkati çeken İETT Genel Müdürü İrfan Demet, “Yolcu sayımız geçen kışa göre yüzde 15 civarında arttı” dedi. Toplu ulaşımda vergi muafiyetinin yaşamsal önemde olduğunu söyleyen Demet, “Akaryakıt vergi yüküyle, bir yılda 500 adet yeni otobüs alınabilmekte. 5 yılda ise İETT Otobüs Filosu tamamen yenilenebilmekte” diye konuştu.

“Daha fazla araca ihtiyacımız var”

İrfan Demet, Cumhuriyet’te verdiği demeçte, İstanbul’da günlük taşıdıkları yolcu sayısının 4 milyon 800 bine yaklaştığını vurgulayarak, “Bizim daha fazla araca ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanlığından kredi onaylarımız gelse araç sayısını daha da arttırıp bu pik saatlerdeki bu yoğunluğu biraz daha azaltabiliriz” diye konuştu.

“Akaryakıt vergi yüküyle, bir yılda 500 adet yeni otobüs alınabilmekte”

Bir kamu kurumu olan İETT ve diğer büyükşehirlerdeki kamuya ati toplu ulaşım kurumları akaryakıtta KDV ve ÖTV ödüyor. Bu vergi oranı yüzde 36. İETT’nin hali hazırda yakıt gideri yıllık 10 milyar liraya çıktı” diyen Demet, “Bu vergi yükünün 1 yıllık maliyeti yaklaşık 3.5 milyar TL. Sadece bu akaryakıt vergi yüküyle, bir yılda 500 adet yeni otobüs alınabilmekte. 5 yılda ise İETT Otobüs Filosu tamamen yenilenebilmekte. Toplu ulaşımda ÖTV ve KDV muafiyetinin sağlanması zaruret oluşturmakta, her geçen gün ulaşım paydaşları için hayati önem arz etmekte” ifadelerini kullandı.

Demet, hali hazırda yıllık bütçenin 3’de 1’ini sadece akaryakıt giderlerinin oluşturduğuna dikkati çekti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir