Hukuk kontenjanın düşmesi kaliteyi artıracak

Bakan Tunç, Ankara’da ‘Yargı Reformu Strateji ve İnsan Hakları Eylem Planı’ toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Tunç’un gündem maddelerinden biri de hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesiydi. “Hukuk eğitiminin kalitesini daha da artırmaya yönelik tedbirleri almamız gerekiyor” diyen Bakan Tunç şöyle devam etti;

ÖN ELEMEYİ DOĞRU BULUYORUZ
“Önceki yargı reformu strateji belgesinde hedef olarak konulan hukuk mesleklerine giriş sınavını önemsiyoruz. 2024 yılından itibaren artık avukatlık stajına başlayabilmek için hukuk mesleklerine giriş sınavını geçmek gerekecek. Hakim-savcı yardımcılığı sınavına girebilmek için hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanmak şart olacak. Dolayısıyla bu ön elemenin doğru olduğunu, yıllarca tartışıldığını hepimiz biliyoruz. Ve bunun hayata geçmesi tüm hukuk camiamızda, barolar birliğimizde de memnuniyetle karşılandı. İlk uygulamasını gerçekleştireceğiz.

Hukuk fakültelerinin kontenjanlarının 125 binden 100 bine düşürülmesi, hukuk fakültelerine giriş puanlarının yükseltilmesi hukuk eğitimindeki kaliteyi artıracak. Yeni hukuk fakültesi açmadan mevcut hukuk fakültelerimizin kalitesini daha da artırarak eğitiminin özellikle yeni gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ilave edilecek derslerle beraber hukuk öğrencilerinin hukuk misyonuna uygun bir eğitim almaları noktasındaki hassasiyetimizi ifade etmek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx