Gri pasaportla yurt dışına insan kaçıran başkan yeniden aday oldu

ELAZIĞ – Gri pasaportla yurt dışına insan kaçırma haberlerine konu olan Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, partisi tarafından tekrar başkan adayı gösterildi. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde tekrar belediye başkan adayı gösterilen Sabahattin Kaya gri pasaport çıkarttığı kişileri Almanya’nın Bremen şehrine belediye gezisi adı altında göndermişti.

Elazığ Akçakiraz Belediyesinin 1 Kasım 2019 yılında Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile bir protokol imzaladığı ve gri pasaport çıkarttığı kişileri Almanya’ya gönderdiği ortaya çıkmıştı. Olayın ortaya çıkmasından sonra belediye başkanı gidenlerin geri gelmediğini kabul etmiş ancak sadece yirmi kişiyi gönderdiklerini bu kişilerden sadece üçünün geri döndüğünü kabul etmişti.

Olaydan sonra İçişleri Bakanlığı belediye hakkında soruşturma açmıştı. Belediye Başkanı Sabahattin Kaya olayın ardından kendisini şu sözlerle savunmuştu:

“Vatandaş işsiz güçsüz… Dedik buradan giderler, iş güç sahibi olurlar. Bana makul geldi. Burada Türkiye Cumhuriyeti’ne yük olacak insanlar gidiyor. Euro, altın ve dolar gönderiyor. Annesini babasını rahatlatıyor. Bir şeyin kârı zararından fazlaysa doğrudur, helaldir, hoştur. O mantıkla baktım.”

2024 SEÇİMLERİNDE YENİDEN ADAY OLDU

Kamuoyunda oldukça ses getiren olayın ardından 2024 yerel seçimlerinde mevcut başkanın yeniden aday olup olmayacağı merak ediliyordu. Açıklanan AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayları arasında ismi geçen Sabahattin Kara AK Parti Genel merkezi tarafından yeniden Akçakiraz Belediye başkan adayı olarak seçim yarışında yer aldı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx