Zelenski: “Rusya ‘vaatlerini yerine getirmemenin’ yollarını buluyor”

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya ile dün imzalanan Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı’nın akabinde Rus ordusu tarafından Ukrayna’nın Odessa Limanı’na düzenlenen akın hakkında açıklamada bulundu.

Devlet Lideri Zelenski yaptığı açıklamada, “Bu yalnızca bir şeyi kanıtlıyor; Rusya ne söylerse söylesin, ne vaat ederse etsin, bunu uygulamamanın yollarını bulacaktır” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak ise yaptığı açıklamada, “Ruslar sistematik olarak besin krizi oluşturuyor ve insanları mağdur etmek için her şeyi yapıyor. Kıtlık terörü devam ediyor. Dünya harekete geçmeli” dedi. Yermak ayrıyeten açıklamasında, “Gıda güvenliğini garantiye almanın iki yolu var, bunlar Rusya’ya karşı tesirli yaptırımlar ve Ukrayna için daha fazla silah gönderilmesi” kelamlarını kullandı.

Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, “Düşman Kalibr seyir füzeleri ile Odessa deniz ticaret limanına saldırdı. Füzelerde 2’si hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü, 2’si limanın altyapısına isabet etti” tabirleri kullanılmıştı.