Türkiye’nin NATO kararı sonrası Yunanistan’dan birinci reaksiyon

İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO doruğunda Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarından vazgeçmesi ittifak içinde memnuniyetle karşılanırken, tepeye katılan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’ten de birinci yorum geldi.

İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO tepesine katılan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarından vazgeçmesiyle ilgili konuştu.

Yunan Ta Nea gazetesinin haberine nazaran Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın imzaladığı mutabakatla ilgili konuşan Miçotakis, “İstikrarın bir direği olarak İttifak’ın taahhüdünün şu anda Ukrayna’daki durum olması gerekiyor. İttifak içinde daha fazla istikrarsızlığa gerek yok ve tüm ortaklarımız bunu anlıyor” dedi. Yunan Başbakan, mutabakatla ilgili “Sonunda ittifakın uygunluğu için sağduyunun galip geldiğini ve her türlü fırsatçı ve yararcı davranışın üstesinden gelindiğini” söz etti.

ERDOĞAN ‘GÖRÜŞMEM MÜMKÜN DEĞİL’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dorukta Yunanistan başbakanıyla görüşmeyeceğini “Miçotakis ile ikili görüşme mümkün değil” kelamlarıyla tabir etmişti

Miçotakis’in NATO doruğunda Türkiye ile yaşanan tansiyonu ve adalar krizini gündeme getirmesi bekleniyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün NATO tepesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ayaküstü sohbet etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı görüşmeyle ilgili bir fotoğrafı Twitter hesabında paylaştı.