Türkiye şehitlerini uğurluyor

Şehitler, Teğmen Abulkadir Güler, Uzman Çavuşlar Bican Kapılay, Hüseyin Cankaya, Onur Doğan ile Kontratlı Er Celal Tekedereli için Şerafettin Elçi Havalimanı’nda merasim düzenlendi.

Geceyi Çukurca’da geçiren Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile katıldığı merasim, şehit askerlerin öz geçmişlerinin okunması ile başladı.

Şehitlerin naaşlarının helikopterlerden alınarak silah arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa taşınmasının akabinde dua okundu.

Daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin iki uçak, şehitlerin naaşlarını son seyahatlerinin yapılacağı memleketlerine götürmek üzere Hakkari’den havalandı.

Şehit Piyade Uzman Çavuş Kapılay, Hatay’da son seyahatine uğurlandı
Çatışmada 25 yaşında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay’ın cenazesi, memleketi Hatay’ın İskenderun ilçesinde toprağa verildi.

Hakkari’den ilçeye uğurlanan şehit Kapılay’ın naaşı, Çağdaş Konutlar Mahallesi’ndeki babaevinde helallik alınmasının akabinde merasim için Nihal Atakaş Mescidi avlusuna götürüldü.

Şehidin naaşı, Vilayet Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin kıldırdığı cenaze namazının akabinde Karaağaç Asri Mezarlık Şehitliği’nde defnedildi.

Merasimde, şehidin babası Erkan ile annesi Sevinç Kapılay, ayakta durmakta zahmet çekti. Anne Sevinç Kapılay, oğlunun tabutuna sarılarak “Kalk kuzum, sarıl ben geldim.” diyerek gözyaşı döktü.

ŞEHİT PİYADE KONTRATLI ER TEKEDERELİ MALATYA’DAN SON SEYAHATİNE UĞURLANDI

Şehit Piyade Kontratlı Er Celal Tekedereli’nin (25) cenazesi, memleketi Malatya’da toprağa verildi.

Malatya Kent Mezarlığı’nda öğlen vakti düzenlenen cenaze merasimine, şehidin ailesi ve yakınları ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Malatya Valisi Hulusi Şahin, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, 2. Ordu Kurmay Lideri ve Garnizon Kumandanı Tümgeneral Selami Arslan, Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Celal Tekedereli’nin naaşı, askerlerin omzunda taşınarak katafalka konuldu. Vilayet Müftüsü Veysel Işıldar’ın kıldırdığı cenaze namazında, şehidin babası Cevat Tekedereli ve kardeşleri de protokolle birlikte saf tuttu.

Namazın akabinde askerlerin omzuna alınan şehit Celal Tekedereli’nin naaşı, top otomobilinde taşınarak şehitlikte defnedildi.

Beş kardeşli ailenin 3’üncü çocuğu olan Celal Tekedereli’nin bekar olduğu, bir yıl evvel piyade kontratlı er olarak misyon yapmaya başladığı öğrenildi.

BAKAN AKAR, ŞEHİT ONUR DOĞAN’IN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit Operasyonu’nda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Onur Doğan’ın ailesi ile bir ortaya gelerek başsağlığı diledi.

Dün hudut çizgisine giden, gece boyunca harekat merkezinden Pençe Kilit Operasyonu’nu takip eden Bakan Akar, beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile şehitler için Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nda düzenlenen uğurlama merasiminin akabinde Ankara’ya döndü.

Etimesgut’taki 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na giden Akar ve kumandanlar, şehit Piyade Uzman Çavuş Onur Doğan için düzenlenen “Şehit Karşılama Onur Töreni”ne katıldı.

Şehit ailesinin merasim alanına gelmesinin akabinde başlayan merasimde, uçaktan alınan Doğan’ın naaşı, silah arkadaşlarının omuzlarında cenaze aracına taşındı. Doğan’ın cenazesini taşıyan araç, son seyahatine uğurlanmak üzere 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan ayrıldı.

“ŞEHİDİMİZİN KANINI YERDE BIRAKMADIK”

Öte yandan, merasimden evvel Bakan Akar, şehit Doğan’ın ailesi ile bir ortaya geldi. Baba Eyüp Doğan ve şehidin kardeşleri ile görüşen Hulusi Akar, başsağlığı dileklerini iletti.

Terörü bitirmekte kararlı olduklarını tabir eden Ulusal Savunma Bakanı Akar, “Şehidimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Teröristler nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerindeyiz. Hainleri kaçtıkları deliklere kadar kovalayacağız.” diye konuştu.

Şehidin babası Eyüp Doğan da Bakan Akar’a teşekkür ederek “Evlatlarımızı bugünler için yetiştiriyoruz. Vatan sağ olsun.” sözünü kullandı.

Şehit Piyade Uzman Çavuş Onur Doğan, Kızılcahamam’da son seyahatine uğurlanacak.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.