Tedarik krizinin büyüdüğü Almanya’da şirketler rotayı Türkiye’ye çevirdi: İhracatçıların kaçış noktası oldu

Rusya’nın uyguladığı gaz kesintisi yaptırımı Almanya’yı derinden etkilemeye devam ediyor. Kıymetli güç ve besin, ülkede enflasyonu yaklaşık 50 yılın en yüksek düzeyine ulaştırdı.

ENFLASYON 50 YILIN ZİRVESİNDE

Temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta tekrar yüzde 7,9’a çıkarak, birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana görülen en yüksek düzeyindeki seyrini sürdürüyor. Almanya’da enflasyon, Mayıs 2022’de tekrar yüzde 7,9 olarak kayıtlara geçmişti.

“TÜRKİYE ALMAN İHRACATÇILARININ KAÇIŞ NOKTASI OLDU”

Ülkedeki tedarik zinciri krizi Alman şirketlerin alternatif pazar arayışına girmesine yol açtı. Alman medyasına yansıyan haberlerde Türkiye’nin Alman şirketlerinin kaçış noktası haline geldiği söz edildi. Alman basınında tedarik zincirinin mevzu edildiği bir haberde “Küresel tedarik problemleri, Türkiye’yi Alman ihracatçılar ve ithalatçılar için dilek edilen bir kaçış noktası haline getiriyor.” denildi.

“ÜRETİM VE TİCARET İÇİN İDEAL”

Alman nakliye şirketi Rhenus’un CEO’su Tobias Bartz’ın görüşlerine yer verilen haberde “Batılı şirketler Asya’dan yakın Avrupa’ya taşınmak istiyorlar. Türkiye, çok genç ve uygun eğitimli nüfusu ile üretim ve ticaret için ülkü.” sözleri kullanıldı.