TBMM Lideri Şentop: Tüm dünya mülteci krizi ile karşı karşıya

İlki Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de yapılan Azerbaycan-Pakistan-Türkiye Üçlü Meclis Liderleri Toplantısı’nın ikincisi İstanbul’da yapıldı. Toplantıya TBMM Lideri Mustafa Şentop, Azerbaycan Mili Meclis Lideri Sahiba Gafarova ve Pakistan Ulusal Meclisi Lideri Raca Pervez Eşref katıldı.

Toplantıda konuşan Şentop, ‘Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye’nin hak, adalet, insaniyet, hürriyet için söyleyecek ve insaniyetin kederlerine derman olacak çok kelamı vardır. Memleketler arası güvenlik, refah ve huzurun temini noktasında yükümlülüklerini üstlenen ve bunu layıkıyla yerine getirme uğraşındaki ülkelerimizin birlikteliği yalnızca bölgenin değil, tüm dünyanın güvenlik ve istikrarına her daim katkı sağlayacaktır’ dedi.

‘Mülteci krizi lakin bu durumun ana nedenleriyle uğraş etmekle mümkün olabilir’

Yaşanan mülteci krizine de değinen Şentop, “Asya kıtasının global siyaset ve iktisatta yükselen güç olması nedeniyle 21. yüzyıl ‘Asya Yüzyılı’ olarak isimlendiriliyor. Dünyanın jeopolitik ve ekonomik yük merkezi süratle Asya’ya kayıyor. Asya kıtasının her bölgesinde etkileyici bir kalkınma ve gelişim süreci yaşanıyor. Asya ve Avrupa kıtalarının ayrılmaz bir kesimi olan Türkiye de kendi içinde ve büyük Avrasya coğrafyasında sürmekte olan kapsamlı dönüşüme uygun bir biçimde ‘Yeniden Asya’ inisiyatifi ile Asya yüzyılını karşılıyor. Bu teşebbüsle Türkiye mevcut siyasi ve ekonomik kurumsal taahhütlerini dikkate alarak, Asya genelinde ortaya çıkan çok istikametli dinamizmden daha uygun ve verimli biçimde yararlanmayı ve buna katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Türkiye olarak Asya’ya yalnızca siyaset ve güvenlik eksenli bir zaviyeden bakmıyoruz. Ekonomik, kültürel ve toplumsal münasebetlerin güçlendirilmesine de olağanüstü ehemmiyet gösteriyoruz. Elbet çağdaş İpek Yolu’nun canlandırılması bölgelerimizin refahı ve kalkınmasına önemli ivme kazandıracaktır. Ülkelerimiz ortasında kardeşliğe, tarihi ve kültürel bağlara, karşılıklı hürmet ve itimada dayalı mevcut güçlü bağlarımızı sürdürdüğümüz sürece; ulaşım, ticaret, güç, eğitim, toplumsal ve kültürel alanlardaki birlikteliğimizi geliştirdiğimiz sürece; halklarımız ortasındaki kardeşlik münasebetlerini daha da derinleştirdiğimiz sürece; gelişen Asya’nın dünya sahnesinde önde gelen üç ülkesi olarak yükseleceğiz; fakiri, yetimi, garibi, gurebayı, haklıyı önceleyen gerçek medeniyeti de tüm dünyaya tanıtacağız. Öteki taraftan ortak ve somut bir memleketler arası aksiyon gerektiren ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı ve nefret telaffuzunun dünya çapındaki tehdit edici yükselişine karşı Batı’nın riyakar siyasetleri değil lakin ve lakin bizim üzere insanı merkeze alan bir medeniyetin güçlü ve haklı sesi karşı durabilecektir. Tüm dünya derin ve hatta kronik hale gelmiş bir mülteci krizi ile karşı karşıya. Mülteci krizi lakin ve lakin bu durumun ana nedenleriyle çaba etmekle mümkün olabilir. Ve bu türlü bir gayretin içtenlikle yürütülmesi; her bir mültecinin ömür hakkının tüm dünyadaki tüm insanların ömür hakkı kadar pahalı olduğunun şuuruna ve inancına sahip bir medeniyetin temsilcilerinin öncülüğüyle mümkündür. Mültecileri dahi ciltlerinin rengi, gözlerinin hali, konutlarının coğrafik pozisyonu, müziklerin tonuna nazaran ayıran batı toplumunda İslam düşmanlığının, ırkçılığın ve ayrımcılığın şiddetlendiğine de şahit oluyoruz. Yeni teknolojilerin de katkısıyla düzmece bilgilendirme, yanlış bilgilendirme ve palavra haberlerle bu toplumsal hastalıkların daha da yayıldığını, şiddetin arttığını biliyoruz. ‘Yaratılanı yaratandan dolayı seven’ bir medeniyetin devletleri olarak mültecileri ayırmıyor, ayrımcılığa ve inanca dayalı zulümlere sessiz kalmıyoruz” halinde konuştu.

“Birbirimize karşı kardeşten de öteyiz; üç ülke biriz ve beraberiz”

Türkiye’nin Azerbaycan ve Pakistan ile ebediyen dost olduğunu vurgulayan Şentop, “Karabağ probleminde tesis edilen adalet, Cammu ve Keşmir probleminde de inşa edilecek, memleketler arası hukuk temelinde ve Keşmir halkının beklentileri doğrultusunda Pakistan’ın haklı davası da tahlile kavuşacaktır. Kıbrıs sıkıntısında adil, sürdürülebilir, gerçekçi ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir tahlil, Ege ve Doğu Akdeniz’de ise memleketler arası hukuka uygun bir yaklaşım bizlerin sesinin çok daha ortak ve gür formda çıkması ile mümkün olacaktır. FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ üzere tüm terör örgütlerine ve bunların uzantılarına karşı ortak gayretimiz terörün önünde çok daha dirençli bir duvar olarak yükselecektir. Bizler gerçek, samimi, ezeli ve ebedi dostlarız. Birbirimize karşı kardeşten de öteyiz; üç ülke biriz ve beraberiz. Türkiye, bölgelerimizde güvenlik ve istikrarın tesisine muhtaçlık duyulan her hadisede dost ve kardeşlerinin yanında durmaya devam edecektir. Azerbaycan ve Pakistan ile el ele, omuz omuza beraberce hareket edecektir. Bu vesileyle Azerbaycan ve Pakistan’ın geçtiğimiz hafta 6’ncı yıldönümünü geride bıraktığımız 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün gerisindeki FETÖ terör örgütüyle gayrete verdikleri takviye için teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.
Toplantının birinci oturumu aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi.