Tarihin en görkemli 9 Eylül kutlamasına Kılıçdaroğlu da katılacak

R Kentin kurtuluşunu ve Ulusal Mücadele’nin kesin zaferini müjdeleyen 9 Eylül 1922’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 100. yıl kutlamaları için geri sayım başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer tarihi kutlamalara CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını duyurarak İzmirlileri bu harika günde buluşmaya çağırdı. Lider Soyer, “İstiyoruz ki demokrasinin, barışın ve zaferin iki yüzüncü yılını birlikte selamlayalım. İstiyoruz ki heyecanımız tüm Türkiye’ye taşsın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer zafer coşkusunu, demokrasi umudunu ve barış sevdasını tüm Türkiye’ye yayacak programa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını duyurdu.

Başkan Tunç Soyer, 100 yıl evvel yaşanan heyecanı bugüne taşımanın gururu içinde olduklarını tabir ederek, “Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da geçmişten geleceğe taşıyacağımız, çocuklarımıza aktaracağımız bu heyecana eşlik edecek olması bizi ayrıyeten onurlandırıyor. İstiyoruz ki tüm İzmirliler demokrasinin, barışın ve zaferin iki yüzüncü yılını birlikte selamlayalım. İstiyoruz ki heyecanımız tüm Türkiye’ye taşsın. İstiyoruz ki ikinci yüzyılı aydınlık bir gelecekle taçlandıralım” dedi.

FENER ALAYI’NA KATILACAK, TARKAN KONSERİNİ İZLEYECEK

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu 9 Eylül günü öğlenden sonra geleceği kentte saat 20.00’de İzmir Limanı’ndan başlayıp Gündoğdu Meydanı’nda tamamlanacak Fener Alayı’na katılacak. 20.45’ten itibaren de Gündoğdu Meydanı’ndaki İşgalden Kurtuluşa İzmir bahisli teatral gösteriyi ve sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nın Kordonboyu tarafındaki Tarkan konserini izleyecek.

Kutlamalar 9 Eylül Cuma günü Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 100. Yıl Zafer Yürüyüşü’yle başlayacak. Basmane Karakolu’nun önünden 09.00’da hareket edecek kafile, Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerindeki Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na ulaşacak. İzmirliler yürüyüş sırasında 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıyacak. Cumhuriyet Meydanı’ndaki merasimler 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayıp, akabinde Hükümet Konağı’ndaki bayrak merasimiyle devam edecek. Cumhuriyet Meydanı 11.15’ten itibaren kutlamaları izlemek isteyen on binlerce İzmirliye kucak açacak. Lider Soyer, burada İzmirlilere hitap edecek. Programda Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu gösterisi, Zeybek, Bendir Dansı, Kafkas ve İzmir Büyükşehir Bandosu da yer alacak.

AIRSHOW NEFES KESECEK

Süvari Birlikleri 15.45’te Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüyecek. 16.15’ten itibaren ise evvel Genel Havacılık Uçakları ve İzmir Kulüpleri selamlama uçuşu yapacak. İzmir semaları Gökyüzü Hürkuş Şov uçuşu, Solo Türk, Türk Yıldızları, Jandarma Çelik Kanatlar gösterisi, Polis Havacılık Üzüm Salkımı, Kıyı Güvenlik Arama Kurtarma ve Flyboard gösterisi ile şenlenecek. Ayrıyeten saat 19.00’da Deniz – Hava – Karada Zeybek – Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası, 100. yıl coşkusunu tepeye taşıyacak.

İzmir’in 100. yıl kurtuluş coşkusu 9 Eylül akşamında tepe yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde 20.00’de Alsancak Limanı’ndan başlayacak Fener Alayı sırasında İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kordon’u adeta gelincik tarlasına çevirecek.

Saatler 20.30’u gösterdiğinde Türkiye’de bugüne dek sergilenmiş en büyük sahne gösterilerinden biri geri sayım başlayacak. DJ Ersin’in alandakileri coşturacak performansının ardından  Gündoğdu Meydanı’nda, 180 dansçının katılımıyla  artırılmış gerçeklik takviyeli işgal ve kurtuluşun canlandırılacağı interaktif teatral gösteri sahnelenecek. Toplam 1300 metrekare led ekranın kullanılacağı gösteri, bu bakımdan Türkiye tarihinde yapılan en büyük  yapım olacak. Bu aktifliğin akabinde megastar Tarkan da tekrar Kordonboyu’nda konser vererek müzikseverlere unutulmaz saatler yaşatacak.

İZDENİZ’DE EK SEFER

Bu harika kutlamalara İzmirlilerin iştirakini kolaylaştırmak için İZDENİZ ek sefer düzenleyecek. Karşıyaka – Alsancak – Pasaport iskeleleri ortasında 15:00’ten aktiflik bitimine kadar yolcu yoğunluğuna nazaran, Göztepe İskelesi’nden Alsancak İskelesi’ne ise saat 19.00’da ek sefer yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kurtuluş günü kutlamalarına 9 Eylül sonrasında da devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün İzmir’e geliş günü olan 10 Eylül’de de AirShow şovları yapacak. Şovlar 15.30’da başlayıp 20.30’da sonlanacak. Saat 16.00’da ise Gündoğdu Meydanı’nda 100. Yıl Anı Taşı, Lider Tunç Soyer’in iştirakiyle yerine konulacak.

İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılı, Atatürk’ün İzmir’e ayak bastığı 10 Eylül akşamı ise çok özel bir programla taçlandırılacak. Sevilen sanatkarlar İzmir Kültürpark Çim Alan’da, Adnan Saygun Senfoni Orkestrası eşliğinde ve Tuluğ Tırpan’ın müzik yöneticiliğinde İzmir’in birbirinden hoş türkülerini seslendirecek.

11 Eylül Pazar günü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül Maratonu koşulacak, 07.00’da başlayacak maratonun ödül merasimi ise saat 10.00’da yapılacak.