Steroid ile kas yapmak kalp krizine yol açabilir

Kas gelişimini ve gücünü artırmak için yüksek kiloda tartı kaldırmak ve düşük ölçüde tekrar edilen kısa, ağır setler uygulamak gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Haluk Saçaklı, “

Steroid alarak kas kütlesi artırıldığında kuvvetten mahrum bir kas yığını oluşuyor. Lakin steroidler kalbe giden atar damarları tıkıyor. Şayet gerekli tedbirler alınmaz ise kalp krizine yol açabilir” biçiminde konuştu.

Saçaklı, kalp damarlarında sertleşmeye yol açan ve damar duvarlarında plaka oluşturabilecek olan steroidin, bu plakalardan birinin kopmasına sebep olması durumunda daha küçük damarlardan birine girip tıkayarak inmeye (felç) neden olabileceğini bildirdi.

Üst seviye bir atletin, idman yaparken alması gereken kalori ölçüsü ile sporu bıraktıktan sonra alması gereken kalori ölçüsünün birbirinden farklı olduğunu belirten Saçaklı, şu değerlendirmelerde bulundu:

Kas gücünde ve boyutlarında kayıplar olmaması için bir kas kümesini tekrar çalıştırmadan evvel dinlenme müddetini çok kısa tutmamalısınız. İki büyük kas kümesini birebir gün içinde çalıştırılmamalı. Kas gelişimi ve sıkı bir beden için günlük yeteri kadar protein tüketilmeli. Karbonhidratlar, antrenman öncesi ve sonrasında, yani vücudun muhtaçlık duyduğu anda alınmalıdır. Beden yağının artmaması için kaliteli yağlar tercih edilmelidir. Kasların yüzde 50-65’i sudan oluştuğu için kasların susuz bırakılmaması hayli kıymetli.

Egzersiz mühletinin 1 saati geçtiği idmanlarda testosteron ve büyüme hormon azalır, kortizol (stres düzeyini düzenleyen hormon) hormonu yükselir. Bu yüzden antrenman mühleti 1 saati geçmemeli. İdmanlar yavaş tempolu olmak kaydıyla bir ömür şekline dönüştürülmeli. Haftada en az 3 en çok 5 sıklıkla 30 ila 60 dakika ortasında yürümeli, hafta da en az 2 ya da 3 sıklıkla 10-15 dakikadan 20 ila 30 dakika direnç çalışması yaparak kas erimelerini engellemek gerekiyor.