Son dakika! ABD iktisadı resesyona girdi

Piyasaların merakla beklediği ABD’nin büyüme sayıları açıklandı. ABD iktisadı ikinci çeyrekte yüzde 0,5’lik büyüme beklentisi olmasına rağmen yüzde 0,9 daralma yaşadı. ABD böylelikle iki çeyrek üst üste daralınca resesyona girdi.

İKİ ÇEYREKTE ÜST ÜSTE DARALDI

ABD Ticaret Bakanlığı, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasına ait bilgileri açıkladı. Datalara nazaran, ABD iktisadı 2022 ikinci çeyrekte yüzde 0,9 daraldı. Ticaret Bakanlığı’nın datalarına nazaran ABD iktisadı birinci çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,6 küçülmüştü.

ABD iktisadı birinci çeyrekte pandemi yılı olan 2020’in ikinci çeyreğinden beri birinci kere daralmıştı. iktisat 2021’in son çeyreğinde ise baz tesiriyle yüzde 6,9’luk güçlü büyüme kaydetmişti.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay mühletle gerileme yaşanması nedeniyle gerçek GSYH’nin düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklamasına verilen isim. Yani bir iktisat iki çeyrek arka arda daralmışsa resesyona girmiş sayılıyor.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Çeyreksel bazda daralma olsa bile bunu resesyon dememek lazım” demişti. Böylelikle resesyon tarifi da teknik olarak tartışılmaya başlanmıştı.