Şinzo Abe suikastında şoke eden ayrıntılar: Saldırgan Yamagani’nin akılalmaz intikamı

Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe suikastinin zanlısının, annesinin iflasından sorumlu tuttuğu dini kümesi Japonya’ya birinci olarak Abe’nin dedesinin getirdiğine inandığı ortaya çıktı. Zanlının, Abe’nin eski bir başbakan olan dedesinden intikam almak için torununa atak gerçekleştirmiş olabileceği belirtiliyor.

Japonya’da geçtiğimiz Cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı taarruza uğrayarak hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

DEDESİNE OLAN KİNİ NEDENİYLE TORUNU ABE’Yİ MAKSAT ALDI

Saldırgan Tetsuya Yamagami’nin sözünde, annesinin iflasından sorumlu tuttuğu bir dini küme olan Soka Gakkoi’yi Japonya’ya birinci olarak Abe’nin eski başbakan olan dedesi Nobusuke Kishi’nin getirdiğine inandığını söyledi.

Soruşturma kaynakları, zanlının Abe’nin dedesine olan kini nedeniyle torununu maksat almış olabileceği ihtimali üzerine ağırlaştı. Japonya basını ise 1957-1960 yılları ortasında başbakanlık yapan Kishi’nin söz konusu dini kümeyle ilişkili bir siyasi yapının kuruluş basamağında yer aldığına dikkat çekerken, buna karşın Abe’nin dedesinin kümenin ülkede faaliyet başlatmasına öncülük eden isim olduğuna dair bir delilin olmadığı vurgulandı.

SİLAHI NASIL YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, Abe’nin katil zanlısının taarruzda kullandığı el üretimi silahı nasıl ürettiği de ortaya çıktı. Eski bir Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) çalışanı olan zanlı Yamagami’nin sözünde toplumsal medyada paylaşılan ilgili içerikleri izleyerek 2 borudan oluşan silahı ürettiğini söylediği öğrenildi.

Abe’nin katili sözünde, annesinin yüksek ölçüde bağış yaparak iflas etmesinden sorumlu tuttuğu bir dini kümeye olan yakınlığı nedeniyle Abe’yi amaç aldığını açıklamıştı.

KAYNAK: İHA