Sıhhatinizi güçlendirecek 9 Japon üstün besini

“Süper gıda” terimi, yüksek ölçüde besin içeren besinler için kullanılır. Üstün besinler ortasında yüklü olarak meyve ve sebzeler bulunur, ayrıyeten baharatlar, bitkiler, yağlı tohumlar ve hatta yağlar ve algler bulunur.

Japon mutfağı, üstün besin olarak kabul edilen birçok besine mesken sahipliği yapmaktadır. Japon mutfağı, lezzetiyle olduğu kadar sıhhate olan yararlarıyla da ünlüdür. Ayrıyeten, ülkenin güneybatısında yer alan Okinawa takımadalarında yaşayanların hayat beklentisi ile ünlüdür. Dünyanın en uzun yaşayan insanları burada yaşamaktadır.

Genetik büyük bir faktör olsa da, bu uzun ömürlülüğün nedenlerinden biri de Okinawa diyetidir. Diyet zerzevat, meyve, kepekli tahıllar ve deniz eserleri bakımından zengindir ve şeker ve doymuş yağ oranı düşüktür. Okinawalılar ayrıyeten çoklukla tam olarak doymadan yemek yemeyi bırakırlar ve nizamlı fizikî aktivite yaparlar.

Japonlar ayrıyeten tatlı olarak çoklukla bir meyveyi terciy ederler ve bilhassa matcha çayı olmak üzere çok fazla çay tüketirler.

Japon mutfağının harika besinleri, Japonların günlük ömrünün bir modülüdür. Muhteşem besinler tüm tanımlara basitçe eklenebilir. İşte sıhhatinizi güçlendirecek 9 Japon muhteşem besini:

Nori

Tadı olmayan bu deniz yosunu, klasik çorbaların hazırlanmasında kullanılır. Çeşitli mineraller, lif, protein ve omega 3 bakımından zengindir.

Daikon (Japon turpu)

Bu beyaz turp bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından zengindir. Ayrıyeten hücre büyümesi ve DNA üretimi için gerekli olan folat (B9 vitamini) içerir. Bu nedenle bilhassa gebelikte ve çocuk gelişiminde düzgün olduğu bilinmektedir.

Katsuobushi

Katsuobushi, kurutulmuş palamuttan yapılır, fermente edilir ve sonra tütsülenir. Birçok Japon çorbasının temeli olan dashi suyunun bileşiminde kullanılır. Bu eser beden için gerekli tüm amino asitlere sahiptir ve antioksidanlar ve proteinler açısından da zengindir.

Fermantasyonu sindirim sistemi için yarar sağlar. Çalışmalar ayrıyeten bu eserin tansiyonu düşürmede ve duygusal durumlarını sakinleştirmede yararlı olduğunu göstermiştir.

Matcha

Öğütülmüş yeşil çay tozu olan matcha, klâsik Japon çayının bileşiminde kullanılır ve ayrıyeten tuzlu ve tatlı yemeklerde kullanılır. Kateşinlerin varlığı asyesinde güçlü antioksidan tesiri olan matcha, hücre yaşlanmasına ve alakalı hastalıkların gelişimine karşı muhafaza sağlar.

Ayrıca, yorgunlukla uğraş için ülkü olan kafein ve kan deveranının sağlıklı kalması için gerekli olan ve toksinlerin atılmasını kolaylaştıran klorofil içerir.

Miso

Fermente soya fasulyesi ezmesi olan miso, Japon et sularının klasik tanımında kullanılır ve ayrıyeten sos üretiminde de kullanılır. Fermantasyonu sayesinde miso, bağırsak florasının sıhhatini destekleyen ve muhakkak enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan probiyotikler açısından zengindir.

Bazı çalışmalar miso tüketiminin kanser riskini azaltmaya yardımcı olacağını göstermektedir. Miso çok tuzlu olduğu için dikkatli bir halde tüketilmelidir.

Tofu

Çin ve Japon mutfağında bulunan soya sütünün pıhtılaştırılmasından elde edilen tofu, yüksek protein içeriği sayesinde ete harika bir alternatiftir. Hayvansal protein kaynaklarının bilakis kalorisi de çok düşüktür.

Tofu, tüm gerekli amino asitleri içerir ve birebir vakitte çinko, demir, magnezyum ve A, B, D ve E vitaminleri kaynağıdır.

Natto

Fermente soya fasulyesinden yapılan bu yemek pirinç pilavı üzere yemeklere eşlik edebilirken, tıpkı vakitte tek başına kahvaltıda da yenir. Çok sindirilebilir olan natto, birebir vakitte kemik sıhhatine yararlı olan K2 vitamini açısından da zengindir.

Umeboshi

Umbeoshi, erik turşusudur. Antiseptik, antibiyotik ve alkalileştirici özelliklere sahiptir. Manganez, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.

Umeboshi sirke ve tuzlu su içinde yumuşatılmış eriklerdir.

Pirinç sirkesi

Ünlü Japon pirinç sirkesi, hafif asitliği ile olağan sirkelerden farklıdır. Çift fermantasyondan kaynaklanan esansiyel amino asitler açısından zengindir.

Ayrıca yorgunluk ve eklem ağrılarına karşı savaşmaya yardımcı olan alkalileştirici ve antiseptik bir besindir. Kolesterolün önlenmesinde rol oynar. Bununla birlikte, bu sirke tatlıdır, bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.