Sıhhat çalışanlarının yaşadığı kaygı dolu anlar kayıtlara bu türlü geçti

Adana Çukurova Devlet Hastanesi acil servisinde hasta yakınlarının vefat tehditlerine maruz kalan sıhhat çalışanlarının, yaşadıkları kaygı dolu anlar tutanaklara yansıdı.

Adana Çukurova Devlet Hastanesi acil servisinde trafik kazasında yaralı olarak getirilen bir kişinin yakınları hastanede taşkınlık çıkarmış, tabip ve hastane vazifelilerinin üzerlerine yürüyerek vefat tehdidinde bulunmuştu.

Hastanedeki sıhhat çalışanları, yaşadıkları kaygı dolu anları, hastanenin başhekimliğine tutanak olarak gönderdi.

Tutanaklarda, hastanın tedavisinin çabucak uygulandığı, hastanın tomografiye gönderilmesi için hasta yakınlarından kayıt açılması istendiği bu esnada hastaneye gelen onlarca hasta yakınının “Kimlik olmasa bakılmayacak mı?” diyerek bağrışmaya başladığı belirtildi.

KÜFÜR, HAKARET, TEHDİT…

Doktorun hasta yakınlarına, hastanın stabil olduğunu hasta yakınlarına söylemesine karşın hasta yakınlarının hekimin üzerine yürüdüğünün belirtildiği tutanakta şöyle denildi:

– Hekim başka hastalara bakmak için sarı alandan ayrılmış, muayene masasına geçmiştir. Daha sonra onlarca hasta yakını acil servisimizde bulunan kamu mallarına fizikî hasarlar vermiş, arbede yaşanmış, kalabalık içerisinde tabipler sözüyle ve tabipleri ithafen mevt tehditleri edilmiştir. Yeniden kalabalıktan hekimler sözüyle yahut tabiplere ithafen küfür, hakaretler duyulmuştur.

ODALARIN KAPILARINI ZORLADILAR

– Bunun üzerine tüm tabipler acil serviste hizmet randımanını bırakmak zorunda bırakılmıştır. Can güvenliği için kendilerini tabip odasına kilitlemişlerdir. Bu esnada acil servis odalarının kapılarını zorlayarak vefat tehditleriyle hasta yakınları tabip aramaya başlamıştır.

– Alanda birebir muhatap oldukları hemşirelere hekimleri sormuş ve onların da üzerlerine yürümeleri üzerine hemşireler de can güvenliği için alanı terk edip saklanmıştır. Hekim ve hemşire odalarında bulunduğumuz 21.15-23.15 saatleri ortasında kimliği belgisiz hasta yakınları tarafından mevt tehdidi-hakaret kelamları duyulmaya devam etmiştir.

“VURACAĞIM ONLARI”

– Hastane acili önünde, “O tabipler ne de olsa çıkacak. Vuracağım onları” denildiği duyulmuştur. Arbede esnasında kimilerinin silahlı olduğunu gördüğümüz, kapılara, pencerelere vuran onlarca hasta yakınından can güvenliğimizi korumak için saklanmamız sebebiyle acil serviste işleyiş durmuş, o esnada birincil kıymetlendirme, teşhis, tetkik, ikincil kıymetlendirme, tedavi ve takip üzere sıhhat hizmetleri verilmemiş, bu sıhhat hizmetlerini alan yahut almak için bekleyen hastalardan kimileri acil servisi dehşetle terk etmiş, bir birçok geri dönmekten kaygı ettiği için mağdur olmuştur. Tekrar bu esnada ayaktan ve 112 ile yeni hasta kabulü yapılmamıştır.

BEYAZ KOD VEREMİYORUZ

– Tamamı tehdit altında olan tabipler ve hemşireler olarak çete-örgüt halinde hareket eden bu şahıslar hakkında isimli süreçte ismimizi öğrenmelerinden korktuğumuz için ferdî şikayetçi olamıyor, beyaz kod veremiyoruz.

Tutanağın son kısmında ise adaletin  sağlanması için gerekli adımların atılması istenerek, tutanakta ismi geçen ve öbür tabip ve hemşirelerin kimlik bilgilerinin saldırganların eline geçmemesi talep edildi.