Rusya, Finlandiya’ya gaz akışını durdurdu

Rusya’nın güç devi Gazprom, Finlandiya’ya gaz tedarikini durdurdu. Kesintinin akabinde yapılan açıklamada Finlandiya’nın Ruble ile ödeme yapmayı kabul etmediği belirtildi.

Finlandiya’da devlet ilişkin doğalgaz iletim sistemi operatörü Gasgrid Finlandiya tarafından yapılan açıklamada da Rus gazının Finlandiya’ya giriş noktası olan Imatra’dan gaz ithalatının bugün durdurulduğu bildirildi.

Açıklamada, “Finlandiya gaz piyasasının muhtaçlık duyduğu gaz ölçüsü, Balticconnector doğalgaz boru sınırı giriş noktası üzerinden Finlandiya gaz sistemine ithal edilmektedir. Gasgrid Finlandiya, Balticconnector’da gaz ithalatını yönlendirmiştir ve gaz sistemi şu anda dengededir” tabirleri kullanıldı.

Balticconnector, Estonya ve Finlandiya gaz şebekelerini birbirine bağlıyor.

Fin şirket Gasum tarafından yapılan açıklamada da “Gasum’un tedarik kontratı çerçevesinde Finlandiya’ya doğalgaz arzı kesildi” denildi.

RUSYA ‘RUBLE’ İLE ÖDEME İSTİYOR

Daha evvel Rus şirket Gazprom Export, Ukrayna’ya akınları nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların akabinde Avrupa ülkelerinden Rus gazı için Ruble ile ödeme talep etmişti, lakin Finlandiya bunu reddetmişti.

Öte yandan, Rusya geçtiğimiz hafta da Finlandiya’ya elektrik tedarikini kesmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.