PSG’nin yıldızı Idrissa Gueye LGBT’ye dayanak olmayı reddetti, maça çıkmadı!

Fransa’da Paris Saint Germain forması giyen Senegalli futbolcu Idrissa Gueye, LGBT aykırısı tavrı nedeniyle ülke gündemine oturdu.

Paris Saint Germain’in yıldız futbolcusu Idrissa Gueye, dini hassasiyetleri nedeniyle gökkuşağı renklerinin yer aldığı formayı giymek istemeyince Fransa’da büyük reaksiyonla karşılandı.

17 Mayıs Milletlerarası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Zıtlığı Günü’ne dikkat çekmek için Fransa’da birçok kadro formalarına gökkuşağı ayrıntısı eklerken, PSG ve Montpellier ortasında oynanan maçta iki ekip da bu duruma ayak uydurdu.

Lakin bir periyot Everton ve Aston Villa forması giyen PSG’li Gueye’nin maçta forma giymemesi tartışmaları da beraberinde getirdi. PSG Teknik Yöneticisi Mauricio Pochettino, Gueye’nin sakatlığı bulunmadığını fakat şahsî sebepler nedeniyle forma giymediğini açıkladı.

Fransız basını, Gueye’nin gökkuşağı renklerinden oluşan forma giymek istemediği için maçta oynamadığını yazdı. Ayrıyeten, Gueye’nin geçen yıl da tıpkı tarihteki anma maçında öbür bir mazeret üreterek oynamadığı ortaya çıktı.

PSG formalarında yer alan numaralar gökkuşağı renklerine boyandı.

“GEREKİRSE CEZALANDIRILMALI”

Sporda homofobiyle gayret eden bir Fransız derneği (Rouge Direkct) Ligue 1 ve PSG idaresinin Gueye’nin maça çıkmak istememesinin nedenini araştırmasını istedi. Rouge Direct’in toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda “Homofobi bir fikir değil, kabahattir. LFP ve PSG, Gueye’den kendisini çok süratli bir halde açıklamasını istemeli. Gerekirse cezalandırılmalı” tabirleri yer aldı.

“PSG VE LİG HOMOFOBİYE MÜSAADE VERİYOR”

Fransa LGBT+ Spor Federasyonu Lideri Eric Arassus ise, “Idrissa Gueye kusursuz bir oyuncu lakin din sporun bir modülü değil. O hariç her oyuncu gökkuşağının yer aldığı formayı giydi. Ona yaptırım uygulanmalı. Gueye’nin mazeretleri, kulübünün ve lig idaresinin homofobiye müsaade verdiğini gösteriyor” dedi.

32 yaşındaki Gueye, dindar bir Müslüman ve toplumsal medya platformlarında inancıyla ilgili tertipli olarak bildiriler paylaşıyor.

TAARRUZLAR YÜZDE 28 ARTTI

Kimi İslam ülkelerinde yasadışı olan eşcinselliğin cezası vefatla sonuçlanabiliyor. Gueye’nin ülkesi Senegal’de eşcinsellik 5 yıl mahpusla cezalandırılıyor ve eşcinsel evlilik yasal değil. Le Parisien’e nazaran, 2021’de Fransa’da LGBTQ topluluğuna karşı işlenen kabahatlerle ilgili şikayetler yüzde 28 arttı. Fransız polisi, ‘cinsel yönelim nedeniyle’ işlenen 3790 atak olduğunu açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.