Patara’da ‘İmparator Nero’ yazıtı antik deniz fenerine yerleştirildi

Roma İmparatoru Nero’nun Patara’ya itibar yapıtı olarak yaptırdığı ve onarım kapsamında tekrar inşası titizlikle sürdürülen 2 bin yıllık antik deniz fenerine, kıymetli yapıtlardan yazıt yerleştirildi.

Patara Antik Kenti Hafriyat Lideri Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Roma’dan Osmanlı’ya birçok yapıtı içerisinde barındırması hasebiyle “medeniyetler beşiği” olarak bilinen Patara’nın ziyaretçilerden ilgi gördüğünü söyledi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde milattan evvel 1. yüzyılın ortalarında 23 kentten oluşan Likya Birliği’nin başşehri olarak bilinen Patara’da hafriyat ve onarım çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Işık, takımıyla titiz bir çalışma yaptıklarını vurguladı.

Fenerin üçüncü kasnağındaki çalışmaları tamamladıklarını belirten Işık, şunları söyledi:

“İmparator Nero yazıtını fenere yerleştirdik. Fenerin anıtsal olarak tümü yerleştirildi, dördüncü kasnağa geçiyoruz. Yerleştirdiğimiz yazıtta, ‘Tanrısal Claudius’un oğlu, Tiberius Caesar Augustus ve Germanicus Caesar’ın torunu, tanrısal Augustus’un torununun oğlu, 11. defa tribunat erkinin sahibi, 4. sefer Konsül, karaların ve denizlerin efendisi ve vatanın babası Nero Claudius Caesar bu feneri denizcilerin selameti için yaptırdı. İnşaatı, propraetorik seviyedeki İmparatorluk Valisi Sextus Marcius Priscus yürüttü’ yazısı yer alıyor.” (AA