Pandemi sonrası yerli kamp malzemelerine yoğun ilgi

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs ile birlikte evlerinden çıkamayanlar hastalığın etkisini yitirmesiyle birlikte doğal alanlara daha fazla rağbet göstermeye başladı. Bu sayede yerli ve milli olarak üretilen kamp malzemeleri daha fazla talep görmeye başladı. Hafta sonu ailesiyle birlikte orman, sahil ve kamp alanları gibi yerleri tercih edenler isedaha sağlıklı ve konforlu ürünler tercih ediyor. Kamp çadırı, sandalye, ocak en çok talep alan ürünlerin başında geliyor.

‘Pandemiden sonra kampçılık ciddi oranda arttı’

30 yıldır yerli kamp malzemeleri üreticiliği yaptıklarını ifade eden Tuncay Şentürk, “Pandemiden sonra kampçılık ciddi oranda arttı. Çünkü insanlar evlerinde sıkıldı. Alışveriş merkezlerinde olmak yerine insanlar kendini doğaya atıyor. Doğadaki konforunu sağlayan ve ihtiyacı olan yöneliyor, biz de bu ekipmanları üretiyoruz. Eskiden bu ürünler yurt dışından ithal edilip yüksek fiyatlara satılıyordu. Bu tarz birçok ürünümüzü millileştirdik. Belgelendirilmesi olmayan gaz ürünler çok tehlike arz ediyor. Bu nedenle bilindik ve sertifikalı markaları tercih etsinler” diye konuştu.

‘Yerli ürünleri üretirken devletten destek almaya başladık’

Pandemi döneminde vatandaşların evlerine kapandığını belirten kamp malzemeleri üreticisi Eflatun Demirci, “Bu kez insana temas etmeden açık alanlarda sosyalleşme çabasına girdiler, insanlar bu kez doğaya doğru yayılmaya başladılar. Bu nedenle iç pazara doğru ürün satışlarımız daha çok arttı. Yerli ürünleri üretirken devletten destek almaya başladık” dedi.