NASA Mars konusunda araştırmalarını daha fazla genişletecek

Mars araştırması gizemli kayalar nedeniyle yeni bir boyuta ulaşmayı başardı. NASA’nın Perseverance uzay aracı yeni bazı sonuçlar elde etti. Buna göre kızıl gezegende tahmin edilenden daha fazla türde kaya var. Bu kayalardan birisi de henüz yeni yeni ortaya çıkarıldı.

Yapılan çalışmanın sonucunda rengi biraz daha maviye yakın ilginç bir delikli taş bulundu. Kaya parçası olarak tanımlanan cisim yaklaşık 15 santimetre uzunluğa sahip. Bilim insanları bu kayanın nereden gelmiş olabileceğini tartışıyor. Ortaya çıkan yorumlar ise insanları daha fazla heyecanlandırıyor.

Gezegenler arası yolculukta Mars çok önemli bir konuma sahip. Bu gezegene yapılacak çeşitli ziyaretler ile birlikte insanlık için önemli adımlar atılacak. Perseverance isimli uzay aracı burada yer alan çeşitli türleri keşfederek insanlığa yol göstermek istiyor.

Ortaya çıkarılan cisimlerden birisi de bahsi geçen kaya parçası oldu. Bu kaya parçasının Mars’ta bulunan kum fırtınaları nedeniyle ortaya çıkmış olabileceği ifade ediliyor. Kimileri ise onun derin uzaydan gelen bir göktaşı olduğu konusunda ısrarcı. NASA tarafından gönderilen bu uzay aracı çeşitli lazer atışları yaparak kaya türünü net hale getirmeye çalışıyor.

Yapılan araştırmalarda bu kaya türünün göktaşı olma ihtimali daha yüksek gibi görünüyor. Başka bir gezegen ya da yıldız sisteminden Mars yüzeyine düşmüş olması son derece mantıklı. Bugüne kadar Mars yüzeyinde böyle bir kaya parçası bulunmadı. Bakalım yeni keşifler ile birlikte daha başka neler ortaya çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir