Mersin Büyükşehir’den ağaç açıklaması: 02:00’de gözaltı süreci kaygı verici

Mersin’de Andan Menderes Bulvarı Kültür Park Özgecan Aslan Meydanı’nda yer alan İsrail Kauçuğu ağacın kurumasıyla ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı. Ağacın tekrar sıhhatine kavuşmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilen resmi açıklamada, “02:00’de gözaltı süreci telaş verici” denildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanlarında bulunan Adnan Menderes Bulvarı Kültür Park’taki kauçuk ağacında meydana gelen kuruma ve akabinde yaşanan gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

“SAĞLIĞINA KAVUŞMASI ÇABASI DEVAM EDİYOR”

Söz konusu kauçuk ağacındaki kuruma belirtilerinin görüldüğü birinci günden itibaren, ağacın yine sıhhatine kavuşması için belediyece her türlü tedbirin alındığı, bilimsel metotlarla tedavi sürecine başlanıldığını belirtilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

*Ağacın tekrar sürgün verme yeteneği dikkate alınarak kuruyan kısımları budanmış ve budanan kısım yüzeyleri de aşı macunu ile kapatılmıştır.

*Ağacın hayat belirtisi göstermesi şu evrede sevindirici olup, yine eski sıhhatine kavuşması için uğraşlı gayretimiz sürmektedir.

*Konuyla ilgili belediyemiz bünyesinde derhal idari soruşturma açılmış olup, soruşturma hala titizlikle sürdürülmektedir. Ayrıyeten, argümanlar üzerine isimli süreç devam etmektedir.

“HUKUKA AYRIKI”

Olay mazeret edilerek büsbütün siyasi saiklerle yapıldığı açık olan taarruzlarla Belediyelerinin yıpratılmaya çalışılmasının asla kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verildi:

*Bu cins fırsatçı yaklaşımların ve siyasi hücumların kimseye fayda sağlamayacağı bilinmelidir. Gün içerisinde davet edildiğinde bilgi vermek durumunda olan Ziraî Hizmetler Daire Liderimizin, gece yarısı hukuka ters olarak saat 02.00’de polis takımlarınca konutundan gözaltına alınması, isimli soruşturmanın sağlıklı yürütüldüğü konusunda kaygı uyandırmaktadır.

*Göreve geldiğimiz günden bu yana, binlerce fidanı toprakla buluşturan, park ve yeşil alanlarımıza itinayla bakan bir belediye olarak sürecin titizlikle takipçisi olduğumuzun ve dün olduğu üzere bugün ve yarın da tüm canlıların belediyesi olarak canla başla çalışacağımızın bilinmesini isteriz. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

SERBEST BIRAKILMIŞLARDI

Öte yandan ağacın köküne matkapla delik açarak yabancı bir unsur enjekte ederek kurumasına yol açılmasıyla ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Serdar Salim Gökçek, CHP Toroslar İlçe Gençlik Kolları Lideri Oğuzhan Çakır ve belediye çalışanı araç şoförü Yusuf Soyak, polisin 02.00’de konutlarına yaptığı operasyonla gözaltına alınmıştı.

Kamuoyunda büyük reaksiyon çeken olayla ilgili mahkemece çıkartılan zanlılar, yurt dışı yasağı ve isimli denetim uygulanarak özgür bırakılmıştı.