Meksika’da maden kazası: 5 emekçi kurtarıldı, 10 personel mahsur kaldı

Meksika’da dün yaşanan maden kazası sonrasında yeraltında mahsur kalan çalışanlardan 5’i kurtarılırken, 10 personelin ise hala kurtarılmayı beklediği açıklandı. Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador ise mahsur kalan madencilerin kurtarılması için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

Meksika’nın kuzeyinde bulunan Coahuila eyaletinde yer alan Sabinas kentindeki kömür madeninde dün yaşanan kazada, 60 metre derinlikteki bir kömür ocağında göçük meydana geldi. Kazanın akabinde madeni su basarken, 15 emekçinin içeride mahsur kaldı, 1 çalışanın ise madenden çıkarak kurtulmayı başardı.

Olay üzerine çeşitli sivil savunma grupları ve güvenlik güçleri madene gelerek mahsur kalan madencilerin kurtarılması için operasyon başlattı. Yürütülen operasyon sonucunda şimdiye kadar 5 madencinin yaralı halde kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı ve 2’sinin tedavileri sonrası taburcu edildiği bildirildi.

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador düzenlediği basın toplantısında, yaşanan bu şanssız kaza sonrası yürütülen kurtarma çalışmaları hakkında başta madencilerin yakınları ve tüm kamuoyunun bilgilendirilmesine öncelik verildiğini tabir etti.

Obrador, mahsur kalan madencilerin kurtarılmasını canı gönülden istediğini tabir ederek, bu mevzuda gerekli olan her şeyin yapılacağını söyledi. Konuşmasında kazayla ilgili temel bilgilere sahip olduklarını ve madenin sorumlularının kimler olduğunun bilindiğini söz eden Obrador, kazayla ilgili soruşturmanın daha sonraya bırakıldığını zira şu anda önceliklerinin madencileri kurtarmak olduğunu belirtti.

230 İŞÇİ KURTARMA OPERASYONUNA KATILDI

Meksika Ulusal Sivil Muhafaza Koordinatörü Laura Velazquez Alzua ise, kurtarma operasyonuna silahlı kuvvetler, Ulusal Muhafızlar ve çeşitli sivil savunma kuruluşlarından toplam 230 çalışanın katıldığını bildirirken, vaktin çok kıymetli olduğunu bu yüzden uyumaksızın gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Öte yandan, Meksika’nın Coahuila eyaletindeki bir kömür madeninde 2006 yılında meydana gelen faciada 65 madenci hayatını kaybetmiş, yalnızca 2 madencinin cesedine ulaşılabilmişti.