Maymun çiçeği virüsü (monkeypox) bulaşan tabip semptomları gösterdi

TikTok üzerinden paylaşımlarda bulunan bir hekim son devirde süratle yayılan maymun çiçeği virüsü (monkeypox) hastalığına yakalandığını duyurdu. TikTok’ta paylaşımda bulunan hekim, “İlk evvel uyandığımda boğazım şişmişti” diyerek yaşadıklarını anlattı.

TikTok üzerinden “thatgaydoctor” lakabıyla paylaşımlarda bulunan ve eşcinsel olduğu bilinen bir kullanıcı, son haftalarda birçok ülkede görülen maymun çiçeği virüsünün kendisine de bulaştığını açıkladı.

TikTok ve Instagram üzerinden paylaşımlarda bulunan ve gerçek kimliğini açıklamayan Chicagolu hekim, TikTok üzerindeki 727 bin ve Instagram’daki 61.800 takipçisine açıklamalarda bulundu.

Doktor, “Vücudumda kabarcıklar ve lezyonlar görünce inanamadım. Maymun çiçeği hastalığının hala çok az görüldüğünü düşünüyordum lakin demek ki çok yaygınmış ve ben de farkındalık yaratmak için bu paylaşımı yapıyorum” dedi.

İzlenme rekoru kıran görüntüde ABD’li tabip bedeninin üzeri çıplakken vücudunda oluşan deformasyon, kabarcık ve izleri gösterdi.

Genelde Afrika’nın batısında ve ortasında tespit edilen bu hastalık Mayıs ayının sonundan itibaren endemik olmayan ülkelerde tespit edilmişti. Şu an olayların büyük kısmı İngiltere, İspanya ve Portekiz üzere Avrupa ülkelerinde görülürken ABD’de de yayılmaya başladı.

“YÜZÜMDE, BOYNUMDA, KOLLARIMDA…”

İsmini açıklamayan tabip, “Bir sabah uyandığımda lenf nodüllerimin şişmiş olduğunu gördüm ve bütün gün boyunca inanılmaz yorgun ve halsiz hissettim. Ayrıyeten soğuk soğuk terledim ve bedenimin farklı bölgelerinde garip kabarcıklar çıkmaya başladı” dedi. TikTok üzerinden paylaşım yapan kullanıcı, “Yüzümde, boynumda, kollarımda ve sırtımda garip noktacıklar çıktı” dedi.

Videoda boynundaki şişkinliği de gösteren tabip, “Görebildiğiniz üzere lenf nodülleri çok lakin çok şişmiş. O kadar yorgun hissediyorum ki 15 saat uyudum ve hala gözlerimi açmakta zorlanıyorum” dedi.

Hastalandığını fark edince çabucak hastaneye gittiğini ve test yapıldığını söyleyen hekim, “Beni konuta gönderdiler zira bunun makul bir tedavisi yok yalnızca müddetin geçmesini ve yaraların uygunlaşmasını beklemek gerekiyor. Hadiseler süratle artıyor, bilhassa büyük şehirlerde” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.