Kırklareli peyniri yurt dışında da sofralara lezzet katıyor

Kentte 550 bin küçük ve büyükbaş hayvandan günlük elde edilen 900 bin ton süt, 60’a yakın işletmede işleniyor.

Yaklaşık 500 ton sütten beyaz peynir üretimi yapılırken geri kalan sütten de kaşar, lor, yoğurt ve ekşimik üzere süt eserleri elde ediliyor.

Ortalama 10 ay bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelen beyaz peynir, başta Katar, Irak, ABD ve Lübnan olmak üzere 20 ülkeye ihraç ediliyor. Yılda ortalama 100 ton süt ve süt eseri ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Lezzet büsbütün sütten kaynaklanıyor”

Kırklareli Ticaret Borsası Lideri Turhan Altıntel, AA muhabirine, kentin pak havası ve tabiatında beslenen hayvanlardan elde edilen sütlerden, üretilen peynirin çok lezzetti olduğunu söyledi.

Altıntel, “Beyaz peynirimizi armağan olarak götürdüğümüzde yansılar, ‘Ne Ezine, ne Edirne’ biçiminde oluyor. Ezine, Edirne ve Kırklareli peynirini yan yana koyduğumuz vakit Kırklareli beyaz peynirinin lezzeti ortada. Bu natürel büsbütün sütten kaynaklanıyor.” dedi.

Peynire olan ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Altıntel, şunları kaydetti:

“İl genelinde 60’a yakın mandıramız, 3 ihracatçı firmamız var. Istranca eteklerinde tabiat koşulları, tabiatımız, meramız, otumuz, ağacımız, suyumuz toprağımızdan kaynaklı, hayvanlardan ürettiğimiz sütlerde fevkalade bir kalite var. Trakya, hastalıklardan ari bir bölge. Tabiatı farklı, meralar, ot, hava, su hatta toprak bile farklı. İçerisinde besinler, destekler var. Burada üretilen sütün Dubai’ye gidip küçük çocuklara verilmesi bu bir gurur kaynağıdır.”

“Peynirimizin lezzetini tüm dünyaya duyurmak istiyoruz”

Kentte süt ve süt eserleri üretimi yapan Cihan Alkan ise sütün kalitesine bağlı olarak peynirin de aromasıyla ön plana çıktığını bildirdi.

İnek, koyun ve keçi sütleri ile peynir ürettiklerini lisana getiren Alkan, peynirin kalitesinin büsbütün tabiattan, havadan ve güçlü ot çeşitliliğinden kaynaklandığını söyledi.

Ürettikleri peynirleri yurt içi ve yurt dışına gönderdiklerini tabir eden Alkan, “Klasik peynirimizin denenmesini istiyoruz. Peynirimizin lezzetini tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Ot çeşidinin bol olması sütteki aromayı güzelleştiriyor, bir de peynirlerimizde bir seneyi aşkın bekleme süreci oluyor, bunun lezzeti oradan geliyor.” diye konuştu.

KAYNAK: AA