İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

İzmir’in kurtuluşunu ve Ulusal Mücadele’nin zaferini müjdeleyen 9 Eylül 1922 tarihinin 100. yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen kutlamalar büyük coşkuya sahne oldu.

Geleneksel zafer yürüyüşü ile başlayan programda 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını taşıyan binlerce İzmirli Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddeleri üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. 

Marşlar eşliğinde ilerleyen korteje yurttaşlar da alkışlarıyla takviye verirken Afyon Dereçine’den 400 kilometre boyunca taşınan Türk bayrağını teslim alan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve belediye bandosu Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan zeybek gösterisiyle karşılandı.

‘İZMİR UMUDUN YÜZÜ’  

Meydandaki merasimde İzmirlilere seslenen Lider Soyer, “Her bir hücremize kadar İzmirli olmanın onurunu yaşadığımız 9 Eylül tarihi yalnızca bir kentin kurtuluşu değildir. Birebir vakitte işgal edilmiş, kuşatılmış bir ülkenin hürriyetine ve bağımsızlığına kavuştuğu günün tarihidir. Bir milletin ayağa kalkışı ve Cumhuriyetimizin doğuşu, 100 yıl evvel bugün gerçekleşti. Bu nedenle daima İzmir umudun yüzüdür diyorum” tabirlerini kullandı. 

(Kurtuluş yine canlandırıldı – İzmir’in kurtuluşunu simgeleyen tarihi sahneyi bir kere daha canlandıran süvari birlikleri, Hükümet Konağı’nın önüne geldi. Yurttaşların alkışları ortasında Hükümet Konağı’nda Türk bayrağı göndere çekildi.)

‘MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ’ 

Soyer şunları söyledi: “Bizlere bağımsızlığı, özgür ve onurlu bir ömrü miras bırakan başta büyük liderimiz Atatürk ve tüm kahramanlarımızın yolunda yürümek, en değerli görevimiz. Onların bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve bizden sonraki nesillere emanet etmek boynumuzun borcu.”

İzmir’de zafer kutlamalarındaki coşku, uçakların düzenlediği Airshow gösterisi ile kentin semalarına taşındı. SOLOTÜRK, Jandarma Çelik Kanatlar, Semin Öztürk Şener’in akrobasi uçuşu ve HÜRKUŞ’un şovları büyük heyecanla izlendi.

(Dans şovları izleyenleri büyüledi – Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi kutlamalar İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu tarafından düzenlenen şovlar ile şölene dönüştü.) 

(Helikopterler ve bot zeybek oynadı – Havada iki helikopterin ve denizde Kıyı Güvenlik botunun zeybek gösterisi büyüledi. Vali Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu Kumandanı Orgeneral Kemal Yeni, ve Tunç Soyer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu)

(Cumhuriyet Meydanı’na meşe fidanı – Lider Soyer ve eşi Neptün Soyer, Cumhuriyet Meydanı’na 100. yıl anısına meşe fidanı dikti. Fidan dikerken Afyon’dan gelen Zafer yürüyüşü kafilesinin 400 kilometrelik güzergâhta şehitliklerden topladığı toprak, İzmir toprağı ile buluşturuldu.)

(Tarihi fabrikada 9 Eylül resepsiyonu – Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 9 Eylül resepsiyonu düzenlendi. Lider Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer konukları birlikte karşıladı. Merasime AKP’li milletvekilleri ve vilayet lideri katılmadı.) 

2022 KİŞİ ZEYBEK OYNADI

Karşıyaka Belediyesi tarafından, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler, binlerce Atatürk sevdalısının iştirakiyle unutulmaz bir şölene dönüştü. Karşıyaka kıyısındaki kortejin akabinde Atatürk, Annesi ve Bayan Hakları Anıtı önündeki Anayasa Meydanı’nda sergilenen ‘2022 Zeybek Tek Yürek’ gösterisi, alanı dolduran vatandaşlar tarafından hayranlıkla izlendi.

Gökyüzünden iki helikopterin de zeybek oynayarak eşlik ettiği harika şov, iştirakçilerin oluşturduğu Atatürk imzasıyla noktalandı. Bu ortada hafta boyunca Bornova Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle buluşan Bornovalılar, kortej yürüyüşü ve Ceylan Ertem konserinde bir ortaya geldi.

Alsancak Limanı’ndan başlayan fener alayı yürüyüşü ile adeta şenlik alanına dönen Kordon, harika ışık şovlarına mesken sahipliği yaptı. CHP önderi Kılıçdaroğlu, ağır ilgi nedeniyle alana sıkıntı girdi. CHP başkanı, fener alayına katıldıktan sonra sahneye çıkarak Soyer ile birlikte elinde Türk bayrağıyla İzmirlileri selamladı. Akabinde Gazeteci Hasan Tahsin’in birinci kurşunu atması ve Büyük Taarruz’un sembolize olayları sahne sanatkarları tarafından canlandırıldı. Gecenin sonunda ünlü müzikçi Tarkan sahneye çıktı. ‘Yolla’ müziğiyle başlayan Tarkan, İzmir Marşı’yla coşkuyu doruğa çıkardı.