Irak’tan Türkiye sonuna güvenlik tedbiri: Yeni karakollar inşa edecek

Irak Bakanlar Konseyi, TürkiyeIrak hududunda güvenliği sağlamak için yeni hudut karakolları inşası ve askeri teçhizatlar için 30 milyar Irak dinarı (20 milyon 540 bin dolar) bütçesini onayladı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, el-Kazımi’nin başkanlığında toplanan Bakanlar Heyeti ülkedeki siyasi ve güvenlik gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

Bakanlar Şurası toplantısında, Ortak Operasyon Kumandan Yardımcısı Korgeneral Abdülemir el-Şammari ile kimi kumandanların ağırlandığı belirtilen açıklamada, askeri kumandanların Türkiye-Irak hududundaki güvenlik durumu değerlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Irak-Türkiye Güvenlik Kıymetlendirme Kurulu’nun tavsiyelerinin Bakanlar Şurası tarafından onaylandığı ve sonda güvenliği sağlamak için 30 milyar Irak dinarı (20 milyon 540 bin dolar) tahsis edilmesi kararlaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, 30 milyar Irak dinarının 20 milyarlık kısmının hudut boyunca yeni karakolların inşası ve geriye kalan 10 milyarlık kısmının ise askeri teçhizat alımı için tahsis edildiği belirtildi.