İki yıllık orta sona erdi: Birinci hacı adayı kafilesi Suudi Arabistan’da

Pandemi nedeniyle hac ibadetine müsaade vermeyen Suudi Arabistan 2 yıl ortadan sonra müslümanlara kapılarını açtı. Bu yılın birinci hacı adayı kafilesini taşıyan uçak, Medine’deki Prens Muhammed bin Abdulaziz Havalimanı’na indi.

Yurt dışından gelen birinci hacı adayı kafilesi havalimanında Suudi Arabistanlı yetkililer ve Endonezya’nın Riyad Büyükelçisi tarafından karşılandı. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’ndan Mohammed al-Bijawi yaptığı açıklamada, “Bugün Endonezya’dan bu yılki hacı adayların birinci kümesini aldık. Bugün, salgın nedeniyle 2 yıllık bir ortadan sonra yurt dışından konukları ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.

65 YAŞ ALTI VATANDAŞLAR HAC İBADENİ YAPABİLECEK

Suudi Arabistan bu yıl yurtiçi ve yurtdışından 1 milyon kişinin Hac ibadetini yapmasına müsaade verileceğini duyurmuştu. Kovid-19 salgını nedeniyle 2021’de sadece yurtiçinden 60 kişinin Hac yapmasına müsaade verilirken, 2020’de ise tekrar yurt içinden yalnızca bin kişi Hac ibadetini yerine getirebilmişti. Hac ibadeti için Suudi Arabistan dışından hacı adayı kabulü 2019’da yapılmıştı. Salgından evvel her yıl yaklaşık 2.5 milyon kişi, Hac için Suudi Arabistan’a seyahat ediyordu.
Bu yıl da yalnızca 65 yaş altındaki aşılı Müslümanlar Hac ibadeti yapabilecek. Yurt dışından gelen hacı adaylarının Suudi Arabistan’a varıştan en geç 72 saat evvel yapılmış negatif PCR test sonucu göstermesi gerekiyor.