İBB’nin iki işçisine ‘yardım kartı’ soruşturması

İstanbul’da Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) Lideri Ekrem Baran ile 23 mele hakkında Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” savıyla açılan davanın duruşmasında mahkeme, şahit olarak dinlenen 2 kişi hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Yavuz Saltık ve Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’nın bünyesinde faaliyet yürüten İnançlar Masası Koordinatörü Nilüfer Taşkın hakkında derneğe yardım kartları verdikleri için “Örgüte yardım etmek” savıyla soruşturma başlattı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, soruşturma kararıyla birlikte Taşkın ve Saltık, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılarak tabirleri alındı. Soruşturmayı, DİAYDER soruşturmasında vazife alan savcı M.A.K. tarafından yürütüldüğü belirtilirken, öğrenildi. Kapalılık kararının olduğu soruşturmada, savcının İnançlar Masası’nda çalışan birçok şahıstan şahit sıfatıyla tabir aldığı öğrenildi.

DİAYDER DAVASI

DİAYDER’e yönelik soruşturmada 3 Temmuz 2021’de gözaltına alınan dernek lideri Ekrem Baran ile birlikte 23 kişi hakkında “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” teziyle 6 ay sonra dava açıldı. İddianamede, DİAYDER üyelerinin, İBB’de gassal olarak çalışıyor olması nedeniyle İBB amaç gösterildi. İBB tarafından fakir kısımlara dağıtılması suretiyle binlerce derneğe verilen market yardım kartlarının DİAYDER’e de verilmesi kabahat olarak lanse edildi.

Taşkın ve Saltık, 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın duruşmasında dinlendi. Mahkeme, Taşkın ile Saltık hakkında soruşturma başlatılması için oy çokluğu ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. (HABER MERKEZİ)