HDP’den Nedim Şener hakkında kabahat duyurusu

ANKARA – HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile milletvekilleri gazeteci Nedim Şener hakkında kabahat duyurusunda bulundu. HDP’den yapılan açıklamada Şener’in Haber Küresel televizyonunda katıldığı bir programda HDP milletvekilleri ve oy veren milyonlarca şahsa hakaret ettiği belirtildi.

HDP’yi ‘gayri legal, ahlak dışı’ olarak nitelendiren bu kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan kabahat duyurusunda, şüphelinin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik yahut aşağılama, nefret ve ayrımcılık, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ve tehdit” hatalarını işlediği söz edildi.

“Şüphelinin ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan kelamları müvekkillerde olduğu üzere toplumun büyük bir kısmında ve bilhassa Halkların Demokratik Partisine (HDP) oy veren ve vermeyi düşünen herkeste büyük bir infial yaratmış, rencide etmiştir” denilen cürüm duyurusunda bu kelamların fikir ve söz özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtildi. Şener’in konuşmasının bir bütün olarak nefret ve ayrımcılık, aşağılama, tehdit, hakaret, siyasi tercihleri ve niyetleri nedeniyle seçmenin kınanması üzere birçok cürmü içerdiğine dikkat çekildi. (DUVAR)