Hangi Ürün Ne Kadar Sattı? İşte Dünyada En Çok Satın Alınan 10 Teknolojik Alet

Elektronik cihazlar hayatımızı çok değiştirdi. Zamanımızın çoğunu onlarla geçirir hale geldik. Haliyle talep de fazlasıyla artmış oldu. Peki en çok hangi teknolojik ürün ne kadar sattı? Haydi birlikte bakalım!

1. Nintendo – 555.06 Milyon

Nintendo, Japonya’da Kyoto merkezli çok uluslu bir elektronik şirketi. 1981’de Donkey Kong’u piyasaya sürdüğünde, şirkete büyük kar sağlayan lisanslama fırsatlarıyla bir atılım gerçekleştirdi. Daha sonra 1983 yılında tüm zamanların en çok satan videolarından biri olan Super Mario Bros’un eşlik ettiği aile bilgisayarını piyasaya sürdü. Video oyun konsolu, Nintendo 64, GameCube ve Wii gibi ürünlere dönüşmüştü. Bu birimler dünya çapında 555 milyondan fazla sattı.

2. Android Telefonlar – 500 Milyon

Android ile çalışan ilk cep telefonu 2008 yılında piyasaya sürüldü. Android, dokunmatik ekranlı cihazlar için tasarlanmış Linux tabanlı bir işletim sistemi. Android Inc. tarafından geliştirildi ve finansal olarak Google tarafından desteklendi. Mobil cihazlar için açık standartları izleyen donanım ve yazılım şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan Open Handset Alliance’ın bir parçasıdır.

3. Symbian Telefonlar – 500 Milyon

Symbian, 2010’da Android onu geride bırakana kadar cep telefonları için en popüler işletim sistemiydi. Symbian, Accenture tarafından sürdürülen açık kaynaklı bir platformu. Nokia kullandıkça satışları arttı. Nokia, 1998’den başlayarak uzun bir süre boyunca en büyük cep telefonu satıcısıydı. Ancak düşen satışlar şirketi yeniden değerlendirmeye zorladı ve Symbian işletim sistemini Windows Phone işletim sistemi lehine terk etti.

4. IPod – 350 Milyon

Apple, iPod adında taşınabilir bir medya oynatıcı tasarladı ve bunun sonucunda müzik dinlemede devrim yarattı. Sony’nin Walkman’i gibi düşünebilirsiniz. Farkı binlerce şarkı içerebilir ve kullanıcının çalmak için yanında kaset taşımasına gerek olmaması. iPod Classic, iPod Touch, iPod Nano ve iPod Shuffle gibi çeşitli çeşitleri vardı. Ayrıca birkaç kez yeniden tasarlandı ve geliştirildi. Aynı zamanda bir veri depolama aygıtı olarak da hizmet verebiliyordu.

5. PlayStation – 330 Milyon

PlayStation, Sony tarafından 1994 yılında oluşturulan bir video oyun konsoludur. Piyasadaki yaklaşık on yılında 100 milyon adet satan ilk PlayStation’dan, yaklaşık yedi yıl içinde 160 milyon adet satan PlayStation 2’den ve PlayStation’dan gelişmiştir. Günümüzde hala popülerliğini koruyor.

6. IPhone – 250 Milyon

Apple, iPhone’u ilk olarak 2007’de piyasaya sürdü. Bu, şirketin iOS mobil işletim sistemini çalıştıran bir akıllı telefonu. Bir müzik çalar, internet cihazı, oyun aygıtı, fotoğraf ve video kamera ve çok daha fazlası hepsi bir arada. Muhtemelen tarihin en hızlı satan tek üreticili elektronik cihazlarından biri. Günümüzde de çok satmaya devam ediyor.

7. BlackBerry – 200 Milyon

BlackBerry, Research in Motion tarafından geliştirilen kablosuz telefonu. İlk olarak 1999’da bir e-posta çağrı cihazı olarak piyasaya sürüldü. 2010 yılının ikinci çeyreği itibarıyle 100 milyon satmıştı. Birkaç yıl sonra BlackBerry, bu sayıyı ikiye katladı. Push, e-posta ve anlık mesaj gönderme ve alma yeteneği nedeniyle popüler bir cihaz oldu. Kişisel dijital asistan, medya oynatıcı, oyun cihazı, kamera ve internet tarayıcısı olarak da hizmet verebiliyordu.

8. Xbox – 94 Milyon

Xbox, Microsoft’un video oyun konsoludur. 1990’ların ortasındaki Atari’den bu yana ilk Amerikan konsoluydu. İlk olarak 2001’de piyasaya sürüldü ve ardından 2002’de bir Xbox Live hizmeti geldi. İkinci olarak kullanıcıların geniş bant internet bağlantısı kullanarak çevrimiçi oynamasına izin verdi. Xbox 360 daha sonra 2005 yılında Xbox’ın yerini aldı. Wi-Fi bağlantısı ve beş USB bağlantı noktasına sahip olmasıyla ünlüydü. 2009’da Microsoft, kullanıcıların hareketleri ve komutları kullanarak oyunları kontrol etmesine ve bunlarla etkileşim kurmasına olanak tanıyan bir Xbox 360 çevre birimi olan Kinect’i piyasaya sürdü. Oyun kumandasını ortadan kaldırdı.

9. Sega – 91 Milyon

Sega, video oyun konsolu pazarına ilk olarak 1982’de SG-1000’i piyasaya sürerek girdi. Daha sonra Saturn ve Dreamcast gibi diğer konsollara dönüştü. Bununla birlikte, Sony PlayStation ve Nintendo’nun zorlu rekabeti, Sega’yı video oyun konsolu serisinden vazgeçmeye zorladı. Şirket, üçüncü taraf bir yazılım yayıncısı olmaya karar verdi ve oyun konsolları yapmayı bıraktı

10. IPad – 84 Milyon

IPad, iOS üzerinde çalışan tablet bilgisayar. İlk olarak 2010 yılında piyasaya sürüldü ve çoklu dokunmatik ekran ve sanal klavye etrafında oluşturulmuş bir kullanıcı ara yüzüne sahipti. İki yıldan biraz fazla bir süre içinde, iPad’in birinci nesil klasiğinden retina ekrana sahip dördüncü nesle kadar bir dizi varyantı çıkartıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir