Epic ve Apple davasında karar çıktı

Mahkemeden çıkan karar Apple’ın komisyon sistemini sarsacak. Karar, Apple dışı ödeme yöntemlerini kullanmayı kolaylaştıran geliştiricilere kapıyı açtı. Kararın hemen ardından Apple, kararı bir zafer olarak göstermeye çalıştı ve Epic, kaybetmiş gibi lanse edildi. Ancak olay aslında bundan daha karmaşık ve davanın sonuçlarını tamamen anlamak biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

Karar, Apple’ın dikkatle kontrol edilen ekosisteminde önemli bir sızıntı yaratabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi için Epic ve müttefiklerinin hem mahkeme salonunun içinde hem de dışında lehlerine kırılacak çok şeye ihtiyacı olacak. Apple’ın App Store haklarında daha savaşacağı çok nokta var ve şirket kolay kolay çekileceğe benzemiyor.

Davanın tüm karmaşıklığına rağmen, mahkeme tarafından verilen asıl emir basit: “Uygulamalar ve meta verileri, müşterileri uygulama içi satın alma dışındaki satın alma mekanizmalarına yönlendiren düğmeler, harici bağlantılar veya diğer harekete geçirici mesajlar içeremez.” Ancak geliştiricilerin kullanıcıları dış ödeme sistemlerine yönlendirmelerine de izin verilecek.

Buradaki “düğmeler” ifadesi kararda kilit noktayı oynuyor. Yani, geliştiriciler ödeme yöntemi için Safari veya başka bir uygulamaya yönlendirseler bile, bu sistemleri Apple resmi seçeneği gibi gösterebilir. Apple’ın izin verilen yeni ödeme sistemine ne olursa olsun Apple’ın vergisini uygulamaya devam etmesi konusunda da tehditler mevcut. Epic verilen karardan hala memnun değil ve dava belirsiz bir şekilde devam ediyor. App Store’un geleceği de dolayısıyla yakın zamanda belli olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir