Dünyaca ünlü milyarderlerin servet niteliğindeki yatları Türk karasularında…

Nil Göksu Urgancıoğlu

GATES’İN YATLARI LANA VE WAYFINDER MARMARİS’E DEMİRLEMİŞTİ

Teknoloji şirketi Microsoft’un kurucu ortağı ve dünyanın sayılı zenginlerinden Bill Gates’in ‘Lana’ isimli kiralık süper yat ile lojistik destek gemisi ‘Wayfinder’ geçen yıl Marmaris’e demirlemişti. Yatlar günlerce Marmaris’teki Emel Sayın koyunda bekledi. Yat ve katamaranda korumalar ile personel olmak üzere toplam 35 kişi kaldı. Gates, Türkiye’deki yat personeline üç araç dolusu çiçek ve hediye de göndermeyi ihmal etmemişti. Gates’in yatları daha önce de Türkiye’de demirlemişti. Geçtiğimiz yıl Lana isimli yatla Aydın’ın Kuşadası ilçesine gelen Gates, daha sonra İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti’ni gezmişti. Ayrıca Gates’in Ege’de tarım arazisi baktığı da iddia edilmişti.

BEZOS’UN YATINDA HELİKOPTER PİSTİ BİLE VAR

Jeff Bezos’un Cayman Adaları bayraklı 136 metre uzunluğundaki “Flying Fox” adlı yatı, Gökova Körfezi’ndeki Akbük Koyu’na geçtiğimiz yıllarda demirledi. Koyun farklı noktalarından da görülebilen yat, büyüklüğü ile dikkati çekti. Üzerinde iki helikopter pisti ile bir helikopter bulunan yat, bir süre sonra hareket ederek Bodrum ilçesine gitti. Havuz, jakuzi, spa, spor salonu, su sporları ve sinema imkanı bulunan yatta, biri ana süit, 10’u VIP olmak üzere 11 kabinde 22 misafir ağırlanabiliyor. Motor yatların uzunluk sıralamasına göre 18’inci sırada gösterilen Flying Fox’un haftalık kirası, yat sektöründe hizmet veren internet sitelerinde 3 milyon avro olarak belirtiliyor. Önceki yıl yaz aylarında Bodrum’un yanı sıra Muğla’nın turistik ilçeleri Fethiye ve Marmaris’te de görülen yata zaman zaman yakıt ikmali yapılmıştı.

OLİGARKLARIN ULTRA LÜKS YATLARI

Ukrayna savaşından sonra Batı yaptırımlarından kaçmak isteyen Rus oligarkların, Avrupa limanlarında demirledikleri lüks yatlarını getirdiği ülkelerin başında Türkiye var. Chealsea’nin eski sahibi Rus milyarder Roman Abramoviç’in 600 milyonluk süper yatı Solaris ve 700 milyon dolarlık Eclipse de Türkiye’de. Geçen yıldan beri beri Türk sularında bulunan yatlardan Solaris Yalıkavak kıyılarında demirliyken, Eclipse, Göcek yakınlarında seyir halinde….

Marine Traffic verilerine göre, eski KGB ajanı Vladimir Strzhalkovsky’ye ait 85 milyon dolarlık bir süper yat olan Ragnar da 6 Mayıs’tan beri Marmaris’te bulunuyor. Norveç basınına göre, yaklaşık 70 metre uzunluğundaki gemi, 30 Mart’ta yaptırımlar nedeniyle Norveç’ten ayrıldı ve rotası Türkiye’ydi. Batı’nın yaptırımlarından mal varlıklarını kaçıran isimlerden biri de Alexander Abramov oldu. Putin’e yakınlığıyla bilinen ve çelik imalatçısı Evraz’ın ortağı olan Alexander Abramov’un süper yatı Titan geçen yıl Nisan’da Dubai’den yola çıktı ve Fethiye’ye demirledi.

DÜNYA YILDIZLARINI TAŞIYAN YAT DA TÜRKİYE’DE

Haftalık kirasının 1 milyon 100 bin dolar olduğu söylenen “Cloudbreak” özel yatın da tercihi, defalarca Bodrum Yalıkavak oldu. 72 metre uzunluğundaki yatın üzerinde helikopter pisti var. Özel yatı daha önce Jennifer Lopez, Julia Roberts, Heidi Klum gibi ünlüler kullandı. Dünyanın en pahalı 10 yatı arasında yer alan “Cloudbreak” içerisinde bir havuz, sauna, masaj odası, sinema salonu ve spor salonu da barındırıyor. Aynı anda 40 kişinin konaklayabileceği yatın değeri 200 milyon dolar.

TÜRK PATRONLARIN TERCİHİ DE YÜZEN SARAYLAR

RAHMİ KOÇ-NAZENİN V

Koç Holding’in gemi ve yat inşa eden şirketi RMK Marine imzası taşıyan Nazenin V’in yapımına Rahmi Koç’un Nazenin IV ile yaptığı dünya turundan dönmesinden kısa bir süre başlandı. Nazenin V tasarım, mühendislik ve proje yönetimi konusunda yat inşa sektörünün en iyi isimlerini bir araya getirdi. Sparkman & Stephens (S&S) tarafından dizayn edilen 52 metre boyundaki alüminyum yatın iç tasarımı Redman Whiteley & Dixon’a ait. Görsel ve taşıyıcı olarak kullanılan kolonlardaki işlemeler, mermer işçiliklerinde kullanılan desenlerle de dikkat çekiyor. Yatta, Rahmi Koç’un geniş ve eklektik koleksiyonlarından, onun, deniz ve sanat tutkusunu ifade eden, Nazenin V’e bağlılığını vurgulayan çok sayıda sanat eseri sergileniyor. Nazenin V, Dünya Süper yat Ödülleri 2010’da ‘45 metre Üstü En İyi Yelkenli Yat’ kategorisinde ‘Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

ÇİĞDEM SİMAVİ-HALAS

1914 yılında Glasgow’da Fairfield Shipping Co. tarafından yapılan ve ismi Reşit Paşa olan gemi daha sonra İngiliz Hükümeti tarafından satın alındı. Uzun yıllar kömür taşımada kullanılan gemi, 1923 yılında Şirket-i Hayriye’ye geçti ve Halas adıyla 65 yıl boyunca Boğaziçi’nde yolcu vapuru olarak hizmet verdi. 1983 yılında hizmet dışı kalan Halas 1985 yılında Haldun Simavi tarafından satın alındı ve gemi tamamen çağdaş donanımla restore edilerek 15 lüks kabinli modern bir turistik yat haline getirildi. Video odası, uzun bir barı ve panoramik dinlenme bölümleri de bulunan Çiğdem Simavi’nin yatı, birçok önemli davete de ev sahipliği yapıyor

REVNA DEMİRÖREN- TWIN WAVES

İşadamı Yıldırım Demirören’in sahibi olduğu ve bütün Demirören Ailesi’nin kullandığı yatın adı Twin Waves. Demirören’lerin her yaz ailece mutlaka Bodrum’a tatile gittikleri yatın 4 kamarası bulunuyor

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir