Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’tan 4-6 yaş Kur’an kurslarına ait açıklama: ‘Ne kadar çok çocuk gelirse istikbalimiz o kadar aydınlık olur’

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Şırnak ziyareti kapsamında kanaat liderleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile toplantıda bir ortaya geldi.

NE KADAR ÇOK ÇOCUK GELİRSE…”

Burada 4-6 yaş Kur’an kurslarına ait değerlendirmelerde bulunan Erbaş, “Çocuklarımıza yönelik gerek Kur’an kurslarımızda gerek mescitlerimizde, yaz Kur’an kurslarımızda ecdadımıza layık torunlar yetiştirmek için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. 4-6 yaş kümesi sınıflar açıyoruz. O sınıflarımıza ne kadar çok çocuk gelirse istikbalimiz o kadar aydınlık olacaktır inşallah” diye konuştu.

Hazreti Muhammed’in “Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye kadar onlara temel dini bilgileri öğretiniz” hadisini anımsatan Erbaş, eğitim bilimci ve psikologlara nazaran de insanoğlunun karakter yapısının yüzde 70’inin 7 yaşından evvel oluştuğunu lisana getirdi.

NEDİR MEDENİYETİMİZİN DİNAMİKLERİ? EVVEL ALLAH’A ÂLÂ BİR KUL OLMAK”

Erbaş, şöyle devam etti:

“Biz istiyoruz ki 7 yaşından evvel çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü öğretelim. ‘Emrolunduğun üzere dosdoğru ol’ ayet-i kerimesine nazaran çocuklarımızı yetiştirelim. Çocuklarımızın karakteri, medeniyetimizin dinamiklerine nazaran oluşsun. Nedir medeniyetimizin dinamikleri? Evvel Allah’a düzgün bir kul olmak. Resulüne güzel bir ümmet olmak. Vatanını, milletini, ezanını, bayrağını, birbirini, milletini seven gençler olmak. Bu türlü fertlerden oluşan bir toplumdan hiç kimseye ziyan gelmez.”

Toplantıya, Şırnak Valisi Osman Alım, Şırnak Belediye Lideri Mehmet Yarka, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Şırnak Vilayet Müftüsü Ahmet Dilek, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kanaat liderleri ve çok sayıda davetli katıldı.