Dijital Türk lirası için geri sayım başladı

Gerekli tüm araştırma faaliyetleri tamamlandıktan sonra yeni bir dönem başlayacak. Böylece para tamamen dijital bir kavram haline gelecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dijital bir para birimi ile ilgili çalışmalar başlatmıştı. Bu çalışmalara Aselsan, Havelsan ve TÜBİTAK katıldı. Sonuç olarak dijital Türk lirası işbirliği platformu kuruldu. Türk lirasının dijital versiyonu olacak bu yeni sistem 2022 yılında araştırma sonuçları ile birlikte kamuoyuna anlatılacak.

Yapılan yazılı açıklamalara bakıldığında karşımıza birçok teknoloji paylaşımının işin içerisinde olduğu gerçeği çıkıyor. Yani bu daha çok kurumların işbirliği gibi düşünülebilir. Özellikle araştırma ve geliştirme kısmı çok ayrı bir öneme sahip. Eğer sağlam bir şekilde araştırma işlemleri tamamlanırsa hızlı bir şekilde kurulum yapılabilir.

Hatırlayacağınız üzere Çin kendi dijital parasını piyasaya sunmuştu. Avrupa Birliği kendi dijital euro para birimini kullanıcılarla buluşturmaya çalıştı. Kısacası herkes kendi dijital para birimini piyasaya sunmaya gayret gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise dijital bir lira üzerinde yoğunlaştı.

Dijital lira projesi ile birlikte 2022 yılında kamuoyu ile gerekli araştırmalar paylaşılacak. Hemen ardından Türk lirasının dijital versiyonu için hızlı bir uygulama çalışması yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir