Depremzedeler TOKİ meskenlerinden sıkıntılı

Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında merkeze bağlı Çatalçeşme mahallesinde TOKİ tarafından yapılan konutlarla ilgili depremzede vatandaşlar şikayetçi.

2020 yılında Sivrice merkezli Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik sarsıntı sonrasında binlerce depremzede TOKİ tarafından yapılan konutlara yerleşti.

Merkez Çatalçeşme Mahallesi’nde yapılan sarsıntı konutlarında oturan depremzedeler yeni taşındıkları konutlarda birçok sorun olmasına karşın yetkililerin problemlere karşı ilgisiz kaldıklarını ileri sürdüler.

Depremzede Halise Kılınç, “Biz valimizden, milletvekillerimizden, Elazığ’ın kanaat başkanlarından buraya gelmelerini, çayımızı içmelerini ve sıkıntılarımızı dinlemelerini istiyoruz” diyerek yetkililere davette bulundu.

“HALİMİZ İÇLER ACISI”

Oturdukları konutlarda birçok sorunun olduğunu ve problemlerin tahliline ait bir adım atılmadığını belirten Naile Çetinkaya, şöyle konuştu:

*Depremin akabinde bir buçuk ay kirada oturdum. Daha sonra buraya taşındım. Bana ‘sana kusursuz bir mesken verdik, keyifli olacaksın’ dediler. Ancak bu konut her gün başımıza yıkılıyor.

*Her Allah’ın günü konutun bir yeri yıkılıyor. Meskenim esasen dördüncü kat  asansör her gün bozuluyor. Dizlerimden ameliyatlıyım meskene çıkmak bile bize azap.

*Çatalçeşme Mahallesi TOKİ konutlarında yaklaşık beş gündür su akmıyor. Halimiz içler acısı. Biz keyifli olmak, huzur içinde yaşamak için buraya taşınmıştık lakin halimiz ortada.

*Su deposu dolu ama su motoru yanmış. Su motorunu yapmaya gelen yok, tamir eden yok. Her ay biz burada su sorunu çekiyoruz. Site idaresi bizden 240 TL aidat parası alıyor, ama ortada ne su var, ne de paklık var.

*Ayriyeten burada elektrik ve su faturası çok yüksek geliyor zira iskanımız yok. Site idaresi ortada yok, yetkililer ortada yok.

*Biz valimizden, milletvekillerimizden, Elazığ’ın kanaat liderlerinden buraya gelmelerini, çayımızı içmelerini ve kederlerimizi dinlemelerini istiyoruz. Diğer bir isteğimiz yok. Valiliğe gittim, CİMER’e başvurdum sesimizi duyun lütfen.

“BAKANLARIMIZ VE MİLLETVEKİLLERİMİZ BİZİ YALNIZ BIRAKTI”

Oturduğu meskenin duvar ve tavanın yıkıldığını ileri süren TOKİ sakinlerinde Halise Kılınç ise,
şöyle konuştu:

*Bakanlarımız ve milletvekillerimiz bizi yalnız bıraktı. Bizler buraya memnun olmak için taşınmıştık, ancak durum ortada. Ben bakanlarımızdan, milletvekillerimizden, valimizden yana kırgınım.

*Bizleri burada yalnız bıraktılar. Biz afetzedeyiz, mağduruz, sarsıntıda canımız yandı, konutlarımız yıkıldı. Sarsıntıdan sonra buraya taşındık. Bizler memnun olmak, hoş bir meskende yaşamak için buraya taşındık. Lakin durum ortada. Konutumun duvarı ve tavanı yıkıldı.

*Apartmanda eksik işler var, bodrumumuz pislik içerisinde. Yaklaşık beş gündür konutumuzda su yok.

*Karşıda bir adam bize babasının hayrına su veriyor, biz de bu türlü gereksinimlerimizi gideriyoruz. Etraf düzenlemesi zati tam sıkıntılı, ağaçların hepsi kurumuş.

*Site idaresi de bizi çok mağdur ediyor. Site idaresi aidatları toplamaktan öbür bir iş yapmıyor.

*Burada konutun tavanı çöktü. Kaç ay mağdur olduk, geldiler o denli düzelttiler. Benim tek isteğim yetkililerin, sorumluların buraya gelmesidir.

*Gelsinler çayımızı, çorbamızı içsinler, bizim sıkıntılarımızı yerinde görsünler. Tek isteğimiz budur, ben vilayetimizin yetkililerini buraya davet ediyorum.

“BU BİNADA OTURMAKTAN KORKUYORUM”

Konutlarla ilgili sıkıntıları aktarmak için yetkililere ulaşmanın çok sıkıntı olduğunu belirten  İrem Üner de şu formda kaygı yandı:

*Bir sorunun çözülmesi için en az 10-15 kez söylemek gerekiyor. Burada binalar yapıldı, her şey çok hoş dediler lakin her yer çatladı. Ben bu binada oturmaktan korkuyorum.

*Bizler orta bir odada oturuyoruz. Çay içiyoruz ya da sohbet ediyoruz, ama tavandan apansız bir şey düşüyor. Bizim konutumuzun tavanı ve duvarı çöktü. Kaygısını ve konutundaki eksiği yetkililere söyleyince hatalı pozisyonuna düşüyorsun.

*Tavanımız çöktü söyledik, ‘gelin bakın’ dedik, talepte bulunduk lakin gelmiyorlar. Bir işin yapılması için 10-15 sefer söylemeniz gerekiyor.

*Bizim tavanımız çöktü, biz kendi imkânlarımız ile onardık. Aslında bu işi site idaresinin yapması gerekiyor lakin ilgilenen olmayınca biz kendimiz yaptırdık. Bu bina da oluşan her sorunu tamir etmek, düzeltmek zorunda olan yetkililer gerekli müdahaleyi yapmıyor.

*Ben yetkililerin buraya gelip bakmalarını ve bu binaya sahip çıkmalarını istiyorum. Esasen yaklaşık beş gündür suyumuz akmıyor, etraf tertibi ve apartmanımızın bodrumunda da meseleler var.

*Apartmanımızda paklık sorunu var, ben devlet büyüklerimizden bizlere yardımcı olmalarını buraya gelip bizi dinlemelerini, problemlerimizi çözmelerini istiyorum.