CDC: Toplumsal ara bölümü sona erdi

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) artık Covid-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için başka insanlardan iki metre uzak durulmasını önermediğini açıkladı.

CDC, son yayınladığı kılavuzundaki yeni tavsiyelerin, katı karantinalar ve toplumsal ara üzere kurallardan, Covid-19 virüsünden kaynaklanan önemli hastalıkları önlemeye yardımcı olan metotlara hakikat kaydığını söyledi.

CDC’nin kıdemli bilim insanı Greta Massetti hususa ait yaptığı açıklamada, “Kendimizi ve sevdiklerimizi Covid-19’ûn neden olduğu önemli hastalıklarından korumak için aşılama, destekleyici aşılar ve ilaç tedavileri üzere daha fazla araçla, bugün bir ulus olarak daha güçlü bir yerdeyiz” diye konuştu.

Masseti, kelamlarına şötle devam etti:

“Ayrıca, yüksek kaliteli maskelere, testlere havalandırmayı güzelleştirmek üzere insanları virüse maruz kalmaktan nasıl koruyacağımız konusunda daha âlâ bir anlayışa sahibiz. Bu kılavuz, pandeminin bitmediğini kabul ediyor, tıpkı vakitte bir noktaya ilerlememize yardımcı oluyor: Covid-19 artık günlük hayatımızı önemli bir halde etkilemiyor.”

CDC’nin yayımladığı son Covid-19 rehberinde toplumsal ara tavsiyesi kaldırıldı.

CDC’NİN GÜNCELLENEN SON KILAVUZUNDA NELER VAR?

CDC’nin geçen çarşamba yayınlanan son kılavuzunda, aşı olmanın ehemmiyeti dikkat çekilerek, “Covid-19’a karşı aşı olun ve virüsün daima değişen mutasyonları ile çaba etmek için destekleyici aşılarla yeni kalın” denildi.

Diğer taraftan CDC, bir vakitler kurumun Covid-19 kılavuzunda temel bir öge olan toplumsal uzaklık devrini bitirdi, lakin fizikî arayı müdafaa gereksinimini değerlendirirken mahallî Covid-19 olay sayısı ve havalandırma şartları üzere, makul bir ortamdaki risk faktörlerine nazaran hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bununla birlikte kılavuz aşılı bireyler için, “CDC artık Covid-19’a maruz kalan bireyler için bir karantina periyodu önermiyor. Lakin, bu bireyler kendilerini en az beş gün sağlıklı olan başkalarından izole etmeye devam etmelidir. Tecritten çıktıktan sonra, Covid-19’dan çıkan güzelleşen şahıslar ,en az 11. güne kadar yüksek riskli şahısların yanında olmaktan kaçınmalı ve 10. güne kadar oburlarının yanında maske takmalıdır” tavsiyesinde bulundu.

CORONA VİRÜS AĞIR BAKIMLARI DOLUYOR