Bugün hem uzay hem de kadınlar için büyük gün… Nefes kesen hikaye

Valentina Vladimirovna Tereshkova, uzaya çıkan ve dünyanın ilk kadın astronotu unvanını kazanan kozmonot unvanını 59 yıl önce bugün elde etti. 20’li yaşlarında tekstil fabrikasında çalışan Valentina Tereshkova’nın gökyüzüyle buluşması amatör olarak başladı. İşten bulduğu vakitlerde amatör olarak paraşütle atlama kurslarına giden Tereshkova’nın uçuş hayatı böylece başlamış oldu.

Sovyet Birliği 1961 yılında, Yuri Gagarin’i uzaya gönderdikten sonra bir kadını da uzaya göndermeye karar verdi. Uzaya gönderilecek ‘ilk kadın’ olmak için pek çok kadın başvuru yaptı.

400 KADIN ARASINDA SEÇİLDİ

Yuri Gagarin’in önderliğinde başlayan uzay seçmelerinde 400 kadın arasında finale 5 kadın seçildi. Valentina Tereshkova’da seçilen kadınlar arasında 59 yıl önce yerini aldı. Ancak Tereshkova’nın bir avantajı vardı. Hobi olarak başladığı paraşüt eğitimi uzaya gönderilecek olan araçta en önemli kriterler arasında yer alıyordu. Tereshkova hem işçi ve sosyalist bir kadın olduğu için hem de babasını II. Dünya Savaşı’nda kaybettiği için diğer adaylardan ayrışıyordu. Böylece Tereshkova’nın tarihe geçmesi için sadece birkaç adım kalmıştı.

8 AYLIK EĞİTİM SERÜVENİ

Valentina Tereshkova’nın tarihe geçmesi için sadece bir kaç adım kalmıştı. Valentina ve diğer kadın adaylar eğitimlerine 1962’nin ilk aylarında başladı. Yaklaşık sekiz ay süren zorlu eğitim sırasında Valentina Tereshkova bu eğitimin üstesinden gelmiş ve uzaya çıkan ilk kadın olma yolunca ilk sıraya adını yazdırmıştı.

2 GÜNLÜK ‘MARTI’ SERÜVENİ BAŞLADI

Uzun eğitimlerden sonra Tereshkova’nın 16 Haziran 1963 tarihinde Vostok 6 adındaki küçük bir kapsülde Baikonur’dan uzay yolculuğu macerası başladı. Uzaya giden ilk kadın olan Tereshkova, yer kontrol ile iletişiminde Rusça’da “Martı” anlamına gelen “Chaika”yı kod adı olarak seçti.

Tereshkova, 2 gün, 23 saat ve 12 dakikada dünya yörüngesinde 48 kez dolandı ve bu uçuşu ile o güne kadar ki tüm Amerikan astronotlarının toplamından 36 saat daha fazla süre uzayda kaldı. Valentina Tereshkova, bu uçuşunda 2 gün boyunca 2 metrelik kapsülde sadece oturdu ve uçuşunu başarıyla tamamlayarak ‘Uzaya giden ilk kadın’ unvanını elde etti.

KOZMONOT EŞ

Vosvok 6 ile olan uçuşundan sonra uzaya ilk giden kadın unvanını alan Tereshkova, 1963 yılında kendisi gibi kozmonot olan Andrian Nikolayev ile dünyaevine girdi.


VALENTİNA TEREŞKOVA KİMDİR

Rusya’da doğan Valentina Vladimirovna Tereşkova, emekli Sovyet kozmonotu ve siyasetçidir. Uzaya çıkan ilk kadın ve ilk sivildir. 16 Haziran 1963 yılında, Vostok 6 pilotluğu için 400’ü aşkın başvuru ve 5 finalist arasından Tereşkova birinci seçildi. Uzayda, Dünya’nın yörüngesinde 48 tur atarak yaklaşık 3 gün geçirdi. 85 yaşındaki Tereşkova, 2011’den beri Rusya Devlet Duması Üyesi’dir.