Bilimsel insanları Dünya atmosferinde tehlikeli kimyasal tespit etti

Bilim insanları, Dünya atmosferinde insan sıhhatine ve global iklime tehdit oluşturabilecek yeni bir cins çok reaktif unsur tespit ettiler.

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, Dünya atmosferindeki yeni keşfedilen “reaktif kimyasalın”, teneffüs ve kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini ve global ısınmaya katkıda bulunabileceğini sav ediyor.

Daily Mail’in haberine nazaran, araştırmacılar, birbirine bağlı üç oksijen atomuna sahip kimyasal bileşik olan trioksitlerin atmosferik şartlar altında oluştuğunu gösterdi.
Trioksitler, birbirine bağlı iki oksijen atomuna sahip olan peroksitlerden bile daha reaktiftir, bu da onları hayli reaktif ve birden fazla vakit yanıcı-patlayıcı hale getirir.

EŞSİZ BİR KEŞİF

Bizi çevreleyen havada peroksitlerin var olduğu biliniyor ve trioksitlerin muhtemelen atmosferde de olduğu kestirim ediliyordu, lakin şimdiye kadar hiçbir vakit kesin olarak kanıtlanamadı.

Kopenhag Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Henrik Grum Kjærgaard, “Keşfettiğimiz bileşiklerin tipi, yapılarında benzersizdir. Ve çok derecede oksitleyici olduklarından, büyük olasılıkla şimdi ortaya çıkarmadığımız bir dizi tesir getiriyorlar” dedi.

Science’da yayınlanan araştırmada yer alan ve kimya kısmında doktora öğrencisi olan Jing Chen, “Artık direkt müşahede yoluyla, bu bileşiklerin atmosferde oluştuğunu, şaşırtan derecede kararlı olduklarını ve neredeyse tüm kimyasal bileşiklerden oluştuklarını gösterebiliriz” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.