Bayram öncesi gümrük kapılarındaki tır kuyrukları eritilecek

Yük nakliyatın büyük bir kısmı kara yolları aracılığı ile yapılıyor. İhracat arttıkça tırların sayısı ve taşıdığı yük ölçüleri da artıyor. Bu da memleketler arası çıkış noktaları olan sonlarda oluşturulan, gümrük kapılarındaki tır kuyruklarına yansıyor.

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Aktaş Hudut Kapısı da bu kuyruklardan nasibini aldı.

Çıldır ilçesinden Gürcistan’a açılan kapıda tır kuyruğu

İHA’nın haberine nazaran, Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay, Ardahan Valisi Hüseyin Öner ve AK Parti Vilayet Lideri Kaan Koç ile birlikte Çıldır ilçesinden Gürcistan’a açılan Aktaş Hudut Kapısında yaşanan tır yoğunluğunu yerinde görerekincelemerde bulundu.

Bakan Yardımcısı incelemelerde bulundu

Rıza Tuna Turagay,  tır yoğunluğunun azaltılmasına yönelik durum değerlendirmesi yapmak üzere hudut kapısında toplantı ve incelemede bulundu.

Toplantı yapıldı

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ticaretin daha çok karayolu üzerinden yapılmasına bağlı olarak Aktaş Hudut Kapısında yaşanan tır yoğunluğunun azaltılmasına yönelik yapılan toplantıya, hudut kapısı yetkilileri, ilgili kurum müdürleri ve tır şoförlerini temsilen sürücüler katıldı.

Türk ve Gürcü yetkilileri ile tır şoförleri bilgi verdi

Bakan Yardımcısı Turagay, hem Türkiye tarafı hem de Gürcistan tarafındaki gümrük alanında incelemelerde bulunarak, Türk ve Gürcü yetkilileri ile tır şoförlerinden bilgi aldı.

Tırlar gümrükten çıkarken kaçakçılıkla da çaba ediliyor

Turagay burada yaptığı açıklamada, “Tır sürücülerimizin uğradıkları bir mağduriyet var. ’Nasıl çözebiliriz?’ diye bunu yerinde müşahede etmek için buradayız. 300 otomobilin kuyruk oluşturduğu bir ortamda ben 400 araç çıkarmayı başarabilirsem o vakit bir günden fazla bekleme olmaz. Olağan ki bu ortada kaçakçılıkla da çaba temel misyonumuz. Ondan taviz yok.

Bayram öncesi bu kuyrukları eriteceğiz

İnşallah bayram öncesi bu kuyrukları eriteceğiz. Sarp’ta da birebir badire var. Şunun altını çizmek istiyorum, Bakanımız ve hükümetimiz bu hususta çok hassas. Valimiz Hüseyin Öner ile de görüştük, gerekli bilgileri aldık. İnşallah bu sorunu da kısa müddette çözeceğiz” diye konuştu.