Avrupa’ya gaz arzının artırılması için yeni mutabakat

İsrail Güç Bakanı Karine Elharrrar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Mısır ve AB ile Avrupa’ya doğal gaz arzının artırılmasına yönelik muahede imzalandığını açıkladı.

Elharrrar, yayımladığı manzaralı iletisinde, “Bugün tarih yazıyoruz. Bugün İsrail ve Mısır, doğal gazını Avrupa ile paylaşmayı ve güç krizinin çözülmesine yardımcı olmayı taahhüt etti” dedi.

“Bu mutabakat maalesef, AB’li dostlarımızın büyük bir güç krizi yaşamasına neden olan Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle imzalandı. Bu mutabakat zaptı yeni bir paydaşlık, dayanışma ve istikrar yolunda olduğumuzu gösteriyor.”

“İŞ BİRLİĞİ İSTİKAMETİNDE KIYMETLİ BİR ADIM”

İsrail Güç Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise imzalanan muahedenin 3 yıllık olduğu, sonrasında 2 yıl daha uzatılma opsiyonu bulunduğu bilgisine yer verildi.

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla da muahedeye işaret ederek, “bugünün herkes için değerli bir tarih olduğunu” söz etti.

Molla, kelam konusu muahedenin Orta Doğu Gaz Forumu çatısı altında Mısır, İsrail ve AB ortasındaki iş birliği istikametinde kıymetli bir adım olduğunu söyledi.

İSRAİL MISIR HUDUT KAPISI DA AÇILIYOR

İsrail’in Mısır hududundaki Taba Hudut Kapısı, 3 Temmuz prestijiyle 24 saat açık olacak.

İsrail yayın kuruluşu KAN’a nazaran, İsrail Ulaştırma Bakanı Merav Michaeli, Ulaştırma Bakanlığı ve Havalimanları Kurumu tarafından Mısır Sina’ya geçişlerde İsraillilerin yaşadığı meşakkatleri hafifletmek gayesiyle çalışmalar yapıldığını belirtti.

Bu kapsamda 3 Temmuz’dan itibaren Sina’daki Taba Hudut Kapısı’nın 24 saat açık tutulacağını vurgulayan Michaeli, “Bunun bir diğer adımı da komşumuz ve müttefikimiz Mısır’la bağlarımızı güçlendirmektir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.