Ankara’da ‘takas’ edilen ABD askeri, Ukrayna’da savaşırken yaralandı

ABD, eski Deniz Piyadesi Trevor Reed’in Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaşırken yaralandığını doğruladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel bir soru üzerine, “Trevor Reed’in Ukrayna’daki çatışmalara katılırken yaralandığından haberdarız. Savaşın başlangıcından bu yana, özellikle savaşa katılmak amacıyla Ukrayna’ya seyahat eden ABD vatandaşlarını, yakalanma, ölüm veya fiziksel zarar görme riski de dahil olmak üzere önemli risklerle karşı karşıya oldukları konusunda uyardık.” dedi.

Patel, Amerikan vatandaşlarını, “savaşa katılmak bir yana” Ukrayna’ya seyahat etmemeleri konusunda dahi “son derecede net bir şekilde” uyardıklarını, savaşmaya karar veren Amerikalıları veya diğer ABD vatandaşlarını Ukrayna’dan tahliye etmek için yardım sağlayacak bir konumda olmadıklarını ifade etti.

Sözcü yardımcısı, Reed’in durumu hakkında net bilgiye sahip olmadıklarını ancak bir sivil toplum kuruluşu tarafından Ukrayna dışına çıkarıldığını ve Almanya’da tedaviye alındığını açıkladı. Patel, Reed’in “ABD hükümeti adına herhangi bir faaliyette bulunmadığını” sözlerine ekledi.

TÜRKİYE ARABULUCULUK ETMİŞTİ

ABD ile Rusya geçen yıl, karşılıklı olarak ülkelerinde tutuklu bulunan eski Amerikan askeri Trevor Reed ile Rus pilot Konstantin Yaroşenko’yu Ankara ile işbirliği içinde Türkiye’de takas etmişti.

Takas, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gözetiminde, ABD ve Rusya heyetleri arasında yapılmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la 28 Nisan 2022’de yaptığı telefon görüşmesinde takas dolayısıyla Türkiye’ye teşekkür etmişti.

Reed ile takas edilen Rus pilot Yaroşenko, ABD’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 20 yıl federal hapis cezasına çarptırılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx