Analistler Uyardı: Bu Altcoin, LUNA Gibi Çökebilir!

Tron ağı, stablecoin USDD’yi Mayıs ayında, Terra LUNA ve UST’nin çökmesiyle aynı zamanda piyasaya sürdü. USDD kısa süre önce 1 dolarlık sabit noktasından ayrıldı. Şimdi bir çöküş korkusuna nedenler oluyor. 

Tron USDD, LUNA gibi 1 doları kaybetti

Tron USDD, 1 dolarlık sabitini korumak için mücadele ediyor. Ancak şu anada 0.98 dolara kadar düştü. USDD, Terra UST çöküşü sırasında Mayıs 2022’de piyasaya sürüldü ve Tron’un kurucusu Justin Sun, TerraUSD ile benzer bir kaderi önlemek için özel önlemlerin alındığını doğruladı.

Justin Sun, TerraUSD’nin (UST) devasa çöküşü hakkında yorum da yaptı yaptı. Tron topluluğuna, USDD’nin aşırı teminatlı olduğunu ve Tron DAO’nun de-peg ile mücadele etmek için hazır olduğuna dair güvence verdi. Sun’ın güvencesine rağmen, stablecoin 1 dolar seviyesine yükselmek için mücadele ediyor. Bu esnada spekülasyonları beraberinde getirdi.

Yazım sırasında, USDD 27 Haziran 2022’de 0,99 dolara düştükten sonra 0.9868 civarında işlem görüyor. Tron, rezervini oluşturmak için Bitcoin, USDC ve Tron olarak 2 milyar doların üzerinde harcama yaptı. DAO daha sonra USDD ve TRX satın almak için 10 milyon dolar harcadı. Uzmanlar, USDD’nin sabitlenmesini savunmanın Tron DAO Rezervi için pahalı bir iş olarak ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.

Kripto dedektifi USDD’yi araştırdı ve bunları ortaya çıkardı

Kendini internet dedektifi ilan eden Coffeezilla, bir süredir Justin Sun’ın yeni stablecoin’i USDD’yi araştırıyor. Uzman, bir de-peg’den muzdarip olma ve bir sonraki UST olma yolunda olduğunu söylüyor. Yakın tarihli bir YouTube videosunda Coffeezilla, 723 milyon dolarlık piyasa değerine sahip USDD’nin merkezi olmayan bir algoritmik stablecoin olmaktan uzak olduğunu söyledi.

Sonuç olarak Dedektif, USDD’nin tasarımının LUNA/UST tasarımına benzer olduğunu savunmaktadır. Tek fark white list’dekii kurumların USDD basıyor olması ve TRON için USDD yakma mekanizmasının olmaması. Bu USDD için harika ve arbitrajcıların stablecoin’i bir ölüm sarmalına itmesi için bir alan olmamasına rağmen, Tron’un algoritmik varlığını kararsız hale getiriyor. Tron DAO Rezervi USDD için teminata sahip olsa da Coffeezilla, stablecoin sabitleyicisini kurmak için kullanıp kullanmayacaklarından emin değil. Coffeezilla şunları söylüyor:

USDD, bireysel yatırımcıların Justin Sun tarafından terk edilmesi için bir bal küpü gibi görünüyor.

Tron DAO Rezervi ile ilişkili Bitcoin cüzdanı iki yıldan fazla bir süredir var. Bu nedenle, cüzdanın DAO yerine Justin Sun’ın kontrolünde olması muhtemeldir. Sun, dolaşımdaki USDD’nin yaklaşık %94’ünü bastığından, araştırmacı, stablecoin’in merkezi olmaktan uzak olduğunu iddia ediyor. Teminatın aslında Justin Sun’ın kişisel mülkiyeti olması ihtimali var. Çünkü mint’in büyük bir yüzdesinden sorumlu olduğu için stablecoin riskini üstleniyor.

Tron’un stablecoin USDD fiyatı 1 doların altında mücadele ediyor

Tron fiyatı bir gecede kayıplara tanık olurken, USDD fiyat sabitini kurtarmak için mücadele ediyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, USDD fiyatı şu anda 0,98 dolar ve 1 dolara toparlanmaya çalışıyor. CoinGecko’dan alınan verilere dayanarak USDD, 13 Haziran 2022’de sabit değerini kaybetti. O zamandan beri geri dönüş yapmak için mücadele ediyor.

Cowboy Trades’deki kripto analistleri, Tron fiyat tablosunda bir ayı bayrağı formasyonu görüyor. Altcoin sürekli olarak düşük seviyelere çıktıkça, analistler 0.024 dolara düşüş bekliyor.