81 devlet üniversitesi rektörü, YÖK Lideri Özvar başkanlığında toplandı

Üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat çalışanına yönelik ek ödeme/iyileştirme konusunda yapılacak mevzuat çalışmasına ait Yükseköğretim Şurası Lideri Erol Özvar başkanlığında, bünyesinde tıp fakültesi bulunan 81 devlet üniversitesi rektörünün iştirakiyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Yükseköğretim Şurası Lideri Erol Özvar’ın açılış konuşmasının akabinde rektörlerle fikir alışverişinde bulunuldu.

Yükseköğretim Şurası Lideri Özvar, toplantı bitiminde önümüzdeki sürece ait yol haritasını şu halde açıkladı:

“Eş paha bir düzenleme temel alınacaktır”

Yükseköğretim kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat işçisinin rastgele bir hak kaybına uğramayacak biçimde özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin yapılması için Yükseköğretim Şurası bünyesinde başlatılan yasal mevzuat çalışması acilen tamamlanacaktır.
Bu bahisteki çalışmalarda Sıhhat Bakanlığı’nın 12.08.2022 tarihli ve 31921 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sıhhat çalışanına döner sermayeden yapılacak ek ödeme oranlarında iyileştirmelere eş paha bir düzenleme temel alınacaktır.


“Kalıcı tahliller getirilecek”

Yükseköğretim kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat çalışanının problemlerine kalıcı tahliller getirecek yasal düzenleme üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Yükseköğretim Şurası Lideri Özvar, üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat işçisinin özlük hakları konusunda mağduriyet yaşamaması için hassasiyetle ve kararlı bir halde çalışıldığını vurgulayarak,Sorunun mümkün olan en kısa müddette tahlile kavuşturulacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.dedi.