21 kent için alarm verildi: Sel, su baskını, yıldırım, dolu, fırtına…

Aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 21 vilayet için kuvvetli yağış uyarısı… AFAD’dan yapılan açıklamada “Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı ve fırtına üzere aksiliklere karşı önlemli olun” denildi.

Dün gece başlayan başlayan kuvvetli yağış tesirini sürdürüyor. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), bugün için de ihtarda bulundu.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Bartın, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Afyonkarahisar, Kütahya, Çorum için alarm veren AFAD’dan yapılan açıklamada “Pazar günü birinci saatlerden itibaren kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı ve fırtına üzere aksiliklere karşı önlemli olun” denildi.

İSTANBUL: Gece boyunca çakan şimşek sayısı 7 bini aştı. Beykoz’da caddeler ve yollar sağanak yağmur sebebiyle kapandı. Yalı Mahallesi’nde bir konuta yıldırım düştü. Sultangazi’de rögarlar taşarken, araçlar zahmetle ilerledi. Taksim ve Mecidiyeköy’de trafiğe çıkan şoförlerin zahmetle ilerlediği görüldü.

FABRİKADA ÇALIŞANLAR MAHSUR KALDI

Esenyurt’a bağlı Pınar ve Yeşilkent mahallerinde birçok mesken ve iş yerini su bastı. Dört katlı binanın bodrum katında mahsur kalan iki kişi vatandaşlar tarafından çıkarıldı. Akçaburgaz Mahallesi’nde bulunan bir fabrikada ise dört emekçinin mahsur kaldığı bildirildi. Yağış nedeniyle fabrika sular altında kalırken, elektrik kaçağı ihtimaline karşı çalışanlara müdahale edilemediği öğrenildi.

SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ

ANKARA: Şiddetini artıran sağanak yağmur; Sincan, Etimesgut ve etraf ilçelerde cadde ve sokakları göle çevirdi. Şoförler ağır su biriken yollarda zahmetle ilerleyebildi. Nallıhan ilçesine bağlı Eymir, Çiller ve Uluhan mahallelerinde tesirli olan şiddetli yağmur ise sele dönüştü.

50 TON SU TAHLİYE EDİLDİ

ESKİŞEHİR: Kurtuluş Mahallesi’nde bir apartmanın garajında biriken su birikintisi için AFAD, AKUT ve itfaiye grupları seferber oldu. Yerden yaklaşık 30 santimetre kadar yükseğe çıkan su birikintisi, grupların gayretleri sonucu pompayla kanalizasyona tahliye edildi. Uzun süren müdahalenin akabinde apartman garajından yaklaşık 50 ton suyun tahliye edildiği öğrenildi.

10 GÜN İÇİNDE İKİNCİ KORKU

KARABÜK: Merkezde yarım saatte metrekareye 28 kilogram, Yenice ilçesine ise 50 kilogram yağış düştü. Meteorolojinin sarı kategoride uyardığı kentlerden biri olan Karabük’te geçtiğimiz Haziran ayının son haftasında sel felaketi yaşayan Yenice ilçesinde birebir kaygıyı yine yaşadı. Birçok bölgede yollar dere yatağına dönerken, kimi işyerleri ve apartmanların giriş ve bodrum katlarını ise su bastı.