2 yıl ortadan sonra dünyanın tüm seçkinleri bir ortada: İşte Davos’un gündemleri

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre’nin Davos kasabasında toplandı. Toplantıya global önderler ve iş dünyasının önde gelen bölümleri katılıyor. Toplantının ana başlıkları ise iklim krizi, besin sıkıntıları ve savaş.

Dünyanın tanınmış iş insanları ve siyasetçilerini bir ortaya getiren Dünya Ekonomik Forumu (WEF), corona virüsü salgını nedeniyle iki yıllık ortanın akabinde bugün İsviçre’nin Davos kasabasında toplanıyor.

Davos’a yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılması bekleniyor. Konukların toplantıya katılabilmesi için Rusya’nın Sputnik aşısı hariç öbür aşılardan 3 doz olması gerekiyor.

RUSYA FEDERASYONU TARİHİNDE BİRİNCİ

Her yıl ocak ayında toplanan tepe bu yıl yeniden pandemi tedbirleri nedeniyle mayıs ayına ertelenmişti. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin açılış konuşmasını yapacağı toplantıya, Rusya ise davet edilmedi.

Rusya Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra birinci kere toplantıya katılmıyor.  Kremlin’in şubatta Ukrayna’yı işgal etme kararı nedeniyle program, rastgele bir Rus hükümet yetkilisini yahut şirketini içermiyor.

TOPLANTILARDA NE KONUŞULACAK?

Bununla birlikte Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı problemler toplantının ana başlıklarından biri olacak. İş dünyası ve siyasetçiler güvenlik meseleleri, yüksek besin fiyatları ve Doğu Avrupa ülkesinin tekrar inşası ile nasıl başa çıkılacağını tartışacak.

Mümkün bir global ekonomik kriz, Doğu Avrupa’da süren savaş, iklim değişikliği ve pandemi de tartışma hususlarından kimilerini oluşturacak. Toplantı, ‘Tarihi bir dönüm noktasında hükümet siyasetleri ve iş stratejileri’ temasıyla düzenlenecek.

KİMLER ORADA OLACAK?

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ABD İklim Elçisi John Kerry, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, aktifliğin öne çıkan konukları ortasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 2009 yılında yaşanan kriz nedeniyle o tarihten bu yana toplantılara katılmıyor.

2 bin 500 konuklu toplantıya binlerce iş beşerinin yanı sıra STK temsilcileri, toplumsal teşebbüsçüler, akademisyenler, emekçi örgütleri, inanç temelli ve dini kümelerden 200’den fazla başkan ve 400’den fazla medya temsilcisi katılacak.

Türk iş dünyasını temsilen Limak Holding İdare Şurası Üyesi Ebru Özdemir, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper çeşitli sunumlar gerçekleştirecek.

‘SON 52 YILIN EN KIYMETLİ TOPLANTISI’

WEF Kurucusu Klaus Schwab, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2022 toplantısının, 52 yıllık tarihinde “en vaktinde ve en önemli” olacağını söyledi.

Forumun idare konseyi lideri Schwab, geçtiğimiz hafta gazetecilere verdiği sanal brifingde “Savaşın dönüşü, salgın hastalıklar ve iklim krizi, tüm bu yıkıcı güçler global toparlanmayı raydan çıkardı” dedi.  Schwab, “Davos’ta bu sıkıntılarla yüz yüze gelinmeli ve bilhassa global besin krizi ivedilikle dikkatimizi çekmeli” dedi.

Öte yandan toplantı öncesi İsviçre’nin Zürih kentinde protesto şovları düzenlenirken, polis göstericilere müdahale etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.